Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Защо продадох повечето си етери за биткойн

51 отговора на тази тема

#1 stamen

stamen

Advanced Member

• Administrators
  • 1797 Мнения:
  • LocationСофия, България

Публикувано 20 юли 2017 - 11:53

Късно е, затова накратко, а утре по-подробно:

Вчера беше хакнат широко използвания мулти сиг смарт контракт ве териум. Той е не повече от 100 реда код и е писан от създателя на Solidity - Gavin Woods.

Замислих се, ако създателят на езика и технологията не може да напише bug free code на този език. Ако всички "специалисти", които седят зад великите ICO идеи си пращат милионите на смарт контракт, дълъг 60-ина реда, без да могат да забележат, че е бъгав - за какво ниво на експертиза говорим в тази еко система?

Та утре като почнат да излизат имплементираните смарт контракти от ICO-тата, които ще са десетки хиляди редове дълги - кой вярва, че те ще са без бъгове, след като един прост като логика смарт контракт от 60-ина реда е приел стотици милиони етери и е имал бъг в него?

И когато тези бъгове станат 10-ина на брой, когато загубите станат стотици милиони, кой ще вярва вече в тази технология, колкото и яки неща да обещава, към които се стреми?

За това мисля, че лонг терм етериум е обречен. Знам, че си противореча спрямо мнението ми от миналата година, но вярвам, че е правилно да преосмислиш позицията си при наличието на нова информация.

Следя много солидни хора в туитър и съм недоумявал постоянното им пренебрежение към етер в последно време, дори когато цената стигна $400.. Просто attack vector-a на етериум е толкова голям, че позицията им е неспасяема с течение на времето. Уважавам много Gavin Wood, но след тази случка, нямам друго обяснение освен това, че подходът към смарт контрактите в Етериум е сбъркан...

Смених ги на около цена от 0.083 биткойна за 1 етер, като нищо може да се качи, не съм запознат с техническата картина, но за няколко сатошита няма много файда да се чака, още повече, че крайният резултат се мери в долари, защото биткойн не е unit of account... А биткойн е тръгнал да се качва спрямо долара мощно..

Да, вярвам в силата на смарт контрактите и мисля да работя усилено в тази насока занапред, но сякаш етериум ще е Myspace на криптото. С въвеждането на SegWit в биткойн, той ще може да поддържа смарт контракти чрез side chains. Уроците от етериум ще бъдат горчиво научени и надявам се, спазени.

Може и да греша, но вярвам, че взех правилно решение...

• bundjak, Marina и petget харесват това

#2 olele

olele

Newbie

• Members
  • Pip
  • 7 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 12:45

Не, не си!

Но си прав, късно е и сега не е време за писане. Утре. Утрото е по мъдро от вечерта.

#3 StanchoBS

StanchoBS

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 139 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 01:33

Нензам защо пък на мен ми се струва, че етера има по голямо бъдеще, когато навлезе в PoS. Тези ферми за копане и хабене на енергия мисля, че ще са минало много скоро. Освен и биткойна да премине към PoS тогава бих повярвал и в него. Балончето пак ще се спука на биткойна много скоро , защото се нагледах на такива неща и е неизбежно, а когато това стане ще има преливане обратно към етера. Биткойна е стара монета , а етера е млада ... трябва и малко време да се изчистят бъговете. Онзи ден прехвърлях монети биткойни и етери почти едновременно из сайтовете и чаках биткойните сигурно над три пъти повече минути за да пристигнат. Всеки гадае някакво бъдеще според вижданията си , но в този свят на криптовалутите аз съм разбрал че няма нищо сигуно. Ще поживеем и ще видим какво ще стнае ...

#4 alex

alex

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 45 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 07:55

Някои хора няма да се научат, че се купува когато всичко е в кръв и се продава като тръгне, а не обратното!

#5 stamen

stamen

Advanced Member

• Administrators
  • 1797 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 08:38

Някои хора няма да се научат, че се купува когато всичко е в кръв и се продава като тръгне, а не обратното!

Сашо, подобен род изказвания са известни като passive aggressive и можеш да прочетеш в интернет какво говорят за авторите си...

Иначе щеше да е супер да продам на 0.14 бтс за етер, но тогава нямах горната информация, а и пазарът като я разбра, се срина бързо-бързо. 

Както писах в последната статия за hash.bg, в момента, в който почнеш да следиш дъна и върхове, се превръщаш от инвеститор в трейдър. Аз се виждам като дългосрочен инвеститор и ме интересува какво ще е след 3-4-5 години... и не виждам как етерът ще е над 0.08 биткойна тогава.

• Marina харесва това

#6 metaflute1

metaflute1

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 247 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 08:40

Гавин Уудс още преди няколко години каза, че е невъзможно да се атакува Етериум. И аз съм притеснен, че някой просто го хаква и взима парите. Не е за първи път и точно това ме притеснява. От хака на ДАО уж се оправиха нещата, а сега виждаме, че не са. Още като съобщиха сравнително наскоро, че хакера се е активизирал и зачаках да видя какво ще стане. Сега Виталик трябва да трие акаунти ли? И това много ме шокира като го каза един път самия той. :(

Не съм трейдър. Затова всичко, което кажа за пазарите, трябва да бъде игнорирано.

#7 stamen

stamen

Advanced Member

• Administrators
  • 1797 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 08:57

Ето тук има по-подробна информация за случая от самите създатели на бъга:

The Multi-sig Hack: A Postmortem

Твърдението ми, че смарт контрактът е 60-ина реда (бях го чел някъде), не е съвсем точно, защото бъгът се е появил в GUI частта, макар ядрото да е малко, целия мултисиг е доста голям обем код с библиотеки и прочие.

#8 Given

Given

Member

• Members
  • PipPip
  • 22 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 09:15

За мен основният проблем не е, че отделни проекти се хакват или се оказват скам. Лошото е, че това предизвиква прекалено голямо внимание и опарените са доста гласовити - съответно може да се използва като аргумент за регулации. Така или иначе правният статут на ICO-тата е доста неясен.

Иначе за мен Стамен е постъпил правилно за себе си, още повече, че е обърнал в БТК, а не във Фиат. В доларово отношение етера със сигурност ще расте, както и всяка друга голяма валута, но спрямо биткойн не е толкова сигурно и щом така е преценил- значи е правилно.

Аз бих посъветвал за инвестиция да погледне UBQ, етер клонинг с огромен потенциал за мен и с доста сериозен девелопмънт.

#9 stamen

stamen

Advanced Member

• Administrators
  • 1797 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 09:35

Много подробна и хубава статия по случая:

A hacker stole $31M of Ether — how it happened, and what it means for Ethereum

Прочетете само третата част след

3. What does this attack mean for Ethereum?

Макар в нея да има следното изречение:

But despite all that, I still think Ethereum is going to win in the long run. And here’s why: the developer community in Ethereum is what makes it so powerful.

като цяло рисковете са огромни и при положение, че SegWit се активира (още не е ясно това между другото), биткойн ми се вижда много по-добрата инвестиция...

#10 vamp111

vamp111

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1151 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 09:41

като цяло не е лошо човек да държи бтк, етер, лтц (или др.) както и разбира се фиат... не би трябвало да се ограничава само в едно

#11 stamen

stamen

Advanced Member

• Administrators
  • 1797 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 09:50

Аз до вчера на всички съм казвал 60% бтс, 30% етер и по 3% от лтс, даш, зкеш...

Сега сменям на 70% бтс, 10% етер и по 5% от другите

#12 vamp111

vamp111

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1151 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 10:04

аз вече нямам етер никакъв, остана ми само биткойн и лтц,  70/30 според моментната цена 

като цяло бих желал пак да притежавам и малко етер, но нямам фиат, а докато стане време да продам малко лтц, вероятно цената на етер ще е по-висока от тази на която съм го продал, това е един омагьосан кръг от който не мога да изляза

купувам топа, после изтървам на нещо дип-а, понеже винаги влизам алл-ин....... :wacko:

#13 stamen

stamen

Advanced Member

• Administrators
  • 1797 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 10:05

Ето за тези туитери говорих в първия постинг:

https://twitter.com/...095396479860736

oZVlQfGsTbWBwh1j95Lg5g.jpeg

Надявам се няма нужда да описвам кой е Peter Todd 

#14 stamen

stamen

Advanced Member

• Administrators
  • 1797 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 10:06

аз вече нямам етер никакъв, остана ми само биткойн и лтц,  70/30 според моментната цена 

като цяло бих желал пак да притежавам и малко етер, но нямам фиат, а докато стане време да продам малко лтц, вероятно цената на етер ще е по-висока от тази на която съм го продал, това е един омагьосан кръг от който не мога да изляза

купувам топа, после изтървам на нещо дип-а, понеже винаги влизам алл-ин....... :wacko:

аз вчера продадох всичките си лайткойни за бтс (не бяха много). Държах ги като застраховка на биткойните, но сякаш вече няма нужда от нея

#15 alex

alex

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 45 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 10:09

Сашо, подобен род изказвания са известни като passive aggressive и можеш да прочетеш в интернет какво говорят за авторите си...

Подобен род изказвания целят да покажат грешката на стадото. Като даваш съвети поне нека са адекватни и реши като какъв ще ги давш - дейли трейдър, инвеститор. А за мойто успокоение не се тревожи, пафни си една тревичка и си кротувай.

#16 petget

petget

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 100 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 10:31

Когато мога да заплатя някоя реална стока с Ethereum, Litecoin, Dash и Zcash, ще помисля да инвестирам някакъв процент и в тях, но дотогава не. Другият вариант е Crypto.bg да почне да ги обменя срещу левове, но май няма такива изгледи. 

По всичко изглежда, че основните недостатъци на биткойн ще бъдат премахнати в следващите месеци, ще можем да имаме и бързи транзакции и смарт контракти. Не виждам коя друга валута ще има някакво качествено предимство, за да го измести.

• stamen и Marina харесват това

#17 stamen

stamen

Advanced Member

• Administrators
  • 1797 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 10:39

Другият вариант е Crypto.bg да почне да ги обменя срещу левове, но май няма такива изгледи. 

работи се по въпроса, но сякаш ще се преосмисли.. Ако всичко е наред със SegWit ще има доста нови неща, които трябва да се имплементират в биткойн за в бъдеще...

• kalin, Marina и petget харесват това

#18 vamp111

vamp111

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1151 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 11:34

аз вчера продадох всичките си лайткойни за бтс (не бяха много). Държах ги като застраховка на биткойните, но сякаш вече няма нужда от нея

https://bitcoinmagaz...at-it-does-not/

#19 metaflute1

metaflute1

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 247 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 11:57

Играта на нерви продължава ... все пак процентът BIP 141 продължава да расте с малко.

Не съм трейдър. Затова всичко, което кажа за пазарите, трябва да бъде игнорирано.

#20 TheRocket

TheRocket

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 40 Мнения:

Публикувано 21 юли 2017 - 12:32

Ето тук има по-подробна информация за случая от самите създатели на бъга:

The Multi-sig Hack: A Postmortem

Твърдението ми, че смарт контрактът е 60-ина реда (бях го чел някъде), не е съвсем точно, защото бъгът се е появил в GUI частта, макар ядрото да е малко, целия мултисиг е доста голям обем код с библиотеки и прочие.

Той по-скоро казва, че са пропуснали да го хванат защото е минал в commit с много GUI код, не, че е в GUI частта.

Ето го фикс-а https://github.com/p...dffc125b081a82f

modifier only_uninitialized { if (m_numOwners > 0) throw; _; }

function initWallet(address[] _owners, uint _required, uint _daylimit) only_uninitialized {

Преди всеки може да вика initWallet колкото си пъти иска на един и същи wallet (дори вече а е инициализиран) и всеки път да overwrite-ва "owners" с каквито адреси си пожелае. Fix-a e новия modifier "only_uninitialized" (modifier в солидити е код който се изпълнява преди дадена функция, нещо като валидация), който сега проверява дали wallet-a вече си няма owner-и преди да ги запише. 

Той доста го е разкрасил за такава тъпа грешка.

• stamen и kalin харесват това

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

To Top