Аз съм нов в крипто валутите ... така че бъдете снизходителни - много от детайлите все още ми бягат. Като новак обаче имам предимството да виждам по-мащабната картинка без предразсъдъците, кото са неизбежни за тези, кото дълго са били в казана. Някои мисли по този повод.
Изглежда цялата общност, която стои зад идеята на децентрализирана финансова система, изхожда от противопоставянето на "официалната" система от централизирани институции. Това добре, но според мен се прави едно допускане, което е фундаментално погрешно, и което е в основата на драмата между BTC и BCH - допускането, че изкуственото ограничаване на дадено разплащателно средство води до неговата стабилност. Всъщност води до неизбежното му откъсване от реалността на икономиката и съответното му маргинализиране. Отказът от златния стандарт не е плод на някакви зли помисли на правителствата и банкерите - просто ограниченото предлагане на злато води неизбежно до дефлация, а оттам и до декапитализация на реалните бизнеси - представете си че сте си купи производствен хале за 100 лева, но заради поскъпващата валута, следващата година то вече не струва 100 лв, а 10 лв. Да, някои ще кажат, че ще мога да си купя за 90 лв още девет производствени халета, ама наистина ли са ми нужни още девет халета? Какво ще произвеждам в тях? На кой ще го продавам? На каква цена? На цена по-ниска от тази на която съм закупил материалите и труда, защото парите вече са поскъпнали докато съм произвеждал? Това е сигурна рецепта за фалит и не случайно дефлацията е страшилище за бизнеса. Кой ще иска да прави бизнес, ако знае че предварително е обречен?
Всъщност илюзията за биткойна като крипто-злато се вижда най-добре от това с какво всъщност се изразява стойността му ... с долари. А защо не със злато? Нали златото е много ценно и защитено от манипулациите на централните банки? Ами защото злато е рудимент - екзотика останала от миналото, мит който няма реална икономическа стойност. Всеки ден в света се случват сделки за около 5 трилиона долара в една или друга фиат валута. Тези сделки движат света, който го познавате. Сделките със злато не на надхвърлят и няколко процента от тези 5 трилиона. Защо? Защото златото е оскъдно, предизвиква дефлация и не е практично за ежедневна употреба.
А сега си помислете за бъдещето на биткойн или биткойн кеш, или която и да е крипто валута с изкуствено ограничено предлагане. Как си представяте 21 милиона единици да обслужват ежедневен стокооборот от 5 трилиона? Мащабът трябва да бъде около 1:240 000. Как си представяте да влезете в магазина на ъгъла и да сравнявате цената на два хляба с няколко десетки нули зад десетичната запетая? Абсурд! Още по интересно - колко енергия ще бъде необходима за поддържането на тази финансова система? Кой ще я поддържа? На каква цена? Кой ще плаща тази цена?
Ами ще кажете, че биткойн или биткойн кеш нямат такива амбиции - да стават основно разплащателно средство на света. Ами ако нямат такива амбиции оти ги ручаме жабетата? Ако ще са някакви екзотики като златото за какво са всички тези напъни да гътаме лошите централни банкери?
Лично аз съм за крипто валутите, но трябва да се намери начин те да имат плаващи емисии, които да са вързани за реалните нужди на реалната икономика. Изкуственото ограничаване на парите е толкова вредно и тъпо, колкото и изкуственото им печатане от страна централните банки.
Смятам, че биткойн кеш е опит да се разрешат тези фундаментални противоречия на биткойна, но ще бъде ден до пладне - временно запушване на дупките.
Както и да е ... аз като новак търся съвет - кой портфейл за биткойн кеш ще ми препоръчате - Exodus става ли? Също така търся миньори за копаене на биткойн кеш и такива, които искат да си намалят енергийните разходи (ама в ииндустриален мащаб) - имам някои идеи. Благодаря и ако нещо съм объркал или не разбрал ... бъдете снизходителни.