Jump to content
hash.bg - биткойн форум
ivan

Защо времето на блока се променя

Recommended Posts

Може ли някой(по-запознат технически) да обясни, защо се промяна времето за блока по този начин:

https://bitinfocharts.com/comparison/ethereum-confirmationtime.html

Предполагам, че може да е заради нарастващият размера на блока, време то за синхорнизация, но не съм сигурен.

Ако може да каже повече и за предстоящият хардфорк, какво ще се промени и защо се налага.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това му викат Ice age. Целта за Ethereum винаги е била да се бъде с proof of stake consensus mechanism, за да не хаби излишни ресурси и времето за потвърждаване на транзакции да е колкото се може по-бързо.

Проблема е, че това все още не е 100% говото и тествано, така, че Ethereum почна с proof of work. PoW има си има лимитации и проблеми, така че ~15 sec. е възможно най-бързия блок без да се получават orphans.

За да се смени consensus mechanism-a на един койн трябва hard fork. Този hard fork прави miner-ите излишни.

И понеже Виталик е доста хитър, е успял навремето да предвиди, че miner-ите ще опитат да блокират hard fork-а, и да продължат да support-ват PoW веригата за собствена изгода. Съответно в алгоритъма на Ethereum е заложена time bomb-а, която с времето кара block time-a да расте ескпоненциално, а block reward-a да си стои същия. 

По (неточни) сметки на самия Виталик отпреди 6-7 месеца:

Block 3000000, approx ETH supply 87962556, time '2017-01-16 00:38:33.067775' blocktime 14.86
Block 3500000, approx ETH supply 90612556, time '2017-04-11 18:09:34.273529' blocktime 15.27
Block 4000000, approx ETH supply 93262556, time '2017-08-15 18:20:24.642729' blocktime 30.01
Block 4500000, approx ETH supply 95912556, time '2018-11-03 05:55:48.912370' blocktime 136.71
Block 5000000, approx ETH supply 98562556, time '2025-10-02 11:47:30.658317' blocktime 835.81
Block 5500000, approx ETH supply 101212556, time '2128-03-20 09:14:16.483692' blocktime 17183.83
Block 6000000, approx ETH supply 103862556, time '5189-09-26 20:57:59.367004' blocktime 520901.19

Така след известно време block time-a ще стане твърде голям и веригата ще "замръзне" - > Ice age

И така изведнъж всички ще имат стимул да подкрепят fork-a, ако не искат да останат в замръзналата верига :)  

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На това му се казва готин отговор :)

Тази тайм бомб имали я заложена в Ethereum Classic? Като гледма я няма, явно я е въвел по-късно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм се интерсувал от Classic, но сега проверих - има я бомбата, но са я избутали ~1 година напред при форка. Там нещата не са ми много ясни, няма да се очудя и да не минат на PoS

Също яко, че Виталик и Гавин са написали и Bomb Defuser  :lol:

https://github.com/ethereumproject/volunteer/tree/master/Difficulty-Bomb-Defusal

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай възможно ли е да направят на етериума UAHF? И чрез него да махнат Ice Age елемента и веригата да  оцелее с минимални промени?

Интересно ми да разбера какво ще стане с етериума да ли ще станат 3-4 вериги или всички остатъци ще замръзват с времето.

Ама като се замисля май-няма да има някой с такъв интерес да го прави...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама като се замисля май-няма да има някой с такъв интерес да го прави...

а всички миньори, които изкупиха графичните карти по света, дали имат интерес от този IceAge - да им ибезценят хардуера.. (да, знам че има други койни, ама етера си е крал при риговете)

защо да не си оставят PoW версията.. Особено след "успеха" на БиткойнКеш -  явно количеството идиоти по света с пари е много по-голямо, отколкото можем да си представим...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Особено след "успеха" на БиткойнКеш -  явно количеството идиоти по света с пари е много по-голямо, отколкото можем да си представим...

Е това е проблем, който ме занимава от известно време.

А именно - не съм сигурен дали крипто има бъдеще, освен ако не сме някакви измамници, разбира се ...  Ако сме измамници, нещата се ясни - наемаме уебдизайнер, правим сайт, обясняваме как "ще направим света едно по-добро място", обявяваме ICO и прибираме парите на наивниците. Това се случва в момента...

От друга страна, очевидно предстои голямо разочарование от ICO-тата (и от биткойн кеш-а), доста народ ще изплаче, като изгори с паричките. Това неминуемо ще доведе до разочарование от технологията, като цяло. Медиите ще писнат, няма по-добра новина от лошата, както знаем.  Отделно е мрачният имидж от дарк маркетите, кражбите по борсите и прането на пари.

Гледам разни видеа, като това  

и си мисля за потенциални бизнес модели базирани на блокчейн. За поне половината от индустриите представени във видеото крипто не е заплаха, според мен, което прави търсенето ми все по-трудно.

Добавено: Разводнявам темата на дискусията, sorry. Малко спонтанет пост, от моя страна ...

Редактирано от kalin

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване