Jump to content
hash.bg - биткойн форум
ivan

Защо времето на блока се променя

Recommended Posts

Може ли някой(по-запознат технически) да обясни, защо се промяна времето за блока по този начин:

https://bitinfocharts.com/comparison/ethereum-confirmationtime.html

Предполагам, че може да е заради нарастващият размера на блока, време то за синхорнизация, но не съм сигурен.

Ако може да каже повече и за предстоящият хардфорк, какво ще се промени и защо се налага.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това му викат Ice age. Целта за Ethereum винаги е била да се бъде с proof of stake consensus mechanism, за да не хаби излишни ресурси и времето за потвърждаване на транзакции да е колкото се може по-бързо.

Проблема е, че това все още не е 100% говото и тествано, така, че Ethereum почна с proof of work. PoW има си има лимитации и проблеми, така че ~15 sec. е възможно най-бързия блок без да се получават orphans.

За да се смени consensus mechanism-a на един койн трябва hard fork. Този hard fork прави miner-ите излишни.

И понеже Виталик е доста хитър, е успял навремето да предвиди, че miner-ите ще опитат да блокират hard fork-а, и да продължат да support-ват PoW веригата за собствена изгода. Съответно в алгоритъма на Ethereum е заложена time bomb-а, която с времето кара block time-a да расте ескпоненциално, а block reward-a да си стои същия. 

По (неточни) сметки на самия Виталик отпреди 6-7 месеца:

Block 3000000, approx ETH supply 87962556, time '2017-01-16 00:38:33.067775' blocktime 14.86
Block 3500000, approx ETH supply 90612556, time '2017-04-11 18:09:34.273529' blocktime 15.27
Block 4000000, approx ETH supply 93262556, time '2017-08-15 18:20:24.642729' blocktime 30.01
Block 4500000, approx ETH supply 95912556, time '2018-11-03 05:55:48.912370' blocktime 136.71
Block 5000000, approx ETH supply 98562556, time '2025-10-02 11:47:30.658317' blocktime 835.81
Block 5500000, approx ETH supply 101212556, time '2128-03-20 09:14:16.483692' blocktime 17183.83
Block 6000000, approx ETH supply 103862556, time '5189-09-26 20:57:59.367004' blocktime 520901.19

Така след известно време block time-a ще стане твърде голям и веригата ще "замръзне" - > Ice age

И така изведнъж всички ще имат стимул да подкрепят fork-a, ако не искат да останат в замръзналата верига :)  

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На това му се казва готин отговор :)

Тази тайм бомб имали я заложена в Ethereum Classic? Като гледма я няма, явно я е въвел по-късно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм се интерсувал от Classic, но сега проверих - има я бомбата, но са я избутали ~1 година напред при форка. Там нещата не са ми много ясни, няма да се очудя и да не минат на PoS

Също яко, че Виталик и Гавин са написали и Bomb Defuser  :lol:

https://github.com/ethereumproject/volunteer/tree/master/Difficulty-Bomb-Defusal

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай възможно ли е да направят на етериума UAHF? И чрез него да махнат Ice Age елемента и веригата да  оцелее с минимални промени?

Интересно ми да разбера какво ще стане с етериума да ли ще станат 3-4 вериги или всички остатъци ще замръзват с времето.

Ама като се замисля май-няма да има някой с такъв интерес да го прави...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама като се замисля май-няма да има някой с такъв интерес да го прави...

а всички миньори, които изкупиха графичните карти по света, дали имат интерес от този IceAge - да им ибезценят хардуера.. (да, знам че има други койни, ама етера си е крал при риговете)

защо да не си оставят PoW версията.. Особено след "успеха" на БиткойнКеш -  явно количеството идиоти по света с пари е много по-голямо, отколкото можем да си представим...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Особено след "успеха" на БиткойнКеш -  явно количеството идиоти по света с пари е много по-голямо, отколкото можем да си представим...

Е това е проблем, който ме занимава от известно време.

А именно - не съм сигурен дали крипто има бъдеще, освен ако не сме някакви измамници, разбира се ...  Ако сме измамници, нещата се ясни - наемаме уебдизайнер, правим сайт, обясняваме как "ще направим света едно по-добро място", обявяваме ICO и прибираме парите на наивниците. Това се случва в момента...

От друга страна, очевидно предстои голямо разочарование от ICO-тата (и от биткойн кеш-а), доста народ ще изплаче, като изгори с паричките. Това неминуемо ще доведе до разочарование от технологията, като цяло. Медиите ще писнат, няма по-добра новина от лошата, както знаем.  Отделно е мрачният имидж от дарк маркетите, кражбите по борсите и прането на пари.

Гледам разни видеа, като това  

и си мисля за потенциални бизнес модели базирани на блокчейн. За поне половината от индустриите представени във видеото крипто не е заплаха, според мен, което прави търсенето ми все по-трудно.

Добавено: Разводнявам темата на дискусията, sorry. Малко спонтанет пост, от моя страна ...

Редактирано от kalin

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове