Jump to content
hash.bg - биткойн форум

Recommended Posts

И аз се пробвах, просто не издържах и реших да видя, мога ли да обясня какво е биткойн, така че всеки да ме разбере. Ще се радвам много дори и уж "запознатите" да прочетат статията: все си мисля, че всеки ще намери обяснение на нещо, което му е било мъгла.

Ще се радвам да споделите, кое е в повече, или в недостатък, за да я поправим и имаме статия, която да е стартова точка за всеки. 

Ако тотално съм се провалил - споделете - няма да се разсърдя, на толкова много хора не им се е удало, така че няма да е чудно :)

Идеята е, че ако тези неща се изяснят, ще може лесно да се изяснят други, много по-яки приложения на крипто-валутите.

Ето и статията:

Биткойн за лаици

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добра статия! 

• Изписвам нещо, което искам да подпиша, за да може всеки да се убеди, че съм го подписал аз;
  • За целта шифрирам това нещо с моя частен ключ по всеизвестен алгоритъм (напр. SHA-256) и получавам код, известен като hash (хеш – от тук и името на сайта ни).
  • Публикувам съобщението в четлив формат, публичния ми ключ и получения хеш.
  • Всеки, с помощта на публичния ключ и този хеш, може лесно да провери, че даденото съобщение е подписано с частния ключ, отговарящ на публичния, макар че никой не може да знае какъв е частния ключ. Прочетете последното изречение отново. Звучи невъзможно, но е. Някои считат криптографията за магия – и тя донякъде е (само, че магия на математиката). Дори до неотдавна е била забранена за използване в много държави, но с развитието на интернет и ползите, които стават възможни чрез нея, се е наложила, за да е общодостъпна за всички.
  • Друго интересно свойство на този вид криптография е, че ако променим само един символ в оригиналното съобщение (например, направим малка буква голяма), хешът няма вече да отговаря на промененото съобщение и публичния ключ.

Дори само горното да прочете някой, ще има "аха" момент!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре е да, и аз си изясних още някои неща. Май от основните неща остана само статия за най-изгодните и/или бързи/лесни варианти за купуване/продаване?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не, ще има още една статия на тема "защо да имаме доверие на блок веригата" и после ще дойде хамъра, в който ще обясня визията за бъдещето....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ползвам/показвам статията когато обяснявам на някой какво е биткоин, че се оказва доста трудно да се обясни.

Последната статия, ще е най-важна защото повечето хора няма значение докаде сме стигнали с обяснението за биткоин питат "Добре и за какво по-различно е това?", "Че аз това и сега мога да си го правя" и неща от сорта.

Според мен най-важото на което трябва да се наблегне в основно обяснение на биткоин за "DUMMIES" е публичния регистер, двойното харчене, подписа за който говориш, и най-важното ще е визията, понеже всеки това иска да чуе.

На повечето хора не им дреме дали е хаш или маш или как наричме енкрипшъна и т.н.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Написах доста неща във форума на прогнози, може да ви е интересно като teaser за следващите статии:

http://www.prognozi.com/forum/index.php?topic=25952.msg526915#msg526915

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

откъде я кликаш

вече е с нов адрес

http://hash.bg/%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%B9%D0%BD-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BF%D0%B8%D1%81/

мислих си, че е автоматично това прехвърляне

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз се пробвах, просто не издържах и реших да видя, мога ли да обясня какво е биткойн, така че всеки да ме разбере. Ще се радвам много дори и уж "запознатите" да прочетат статията: все си мисля, че всеки ще намери обяснение на нещо, което му е било мъгла.

Ще се радвам да споделите, кое е в повече, или в недостатък, за да я поправим и имаме статия, която да е стартова точка за всеки. 

Ако тотално съм се провалил - споделете - няма да се разсърдя, на толкова много хора не им се е удало, така че няма да е чудно :)

Идеята е, че ако тези неща се изяснят, ще може лесно да се изяснят други, много по-яки приложения на крипто-валутите.

Ето и статията:

Биткойн за лаици

От горния линк. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване