Jump to content
hash.bg - биткойн форум

Recommended Posts

И аз се пробвах, просто не издържах и реших да видя, мога ли да обясня какво е биткойн, така че всеки да ме разбере. Ще се радвам много дори и уж "запознатите" да прочетат статията: все си мисля, че всеки ще намери обяснение на нещо, което му е било мъгла.

Ще се радвам да споделите, кое е в повече, или в недостатък, за да я поправим и имаме статия, която да е стартова точка за всеки. 

Ако тотално съм се провалил - споделете - няма да се разсърдя, на толкова много хора не им се е удало, така че няма да е чудно :)

Идеята е, че ако тези неща се изяснят, ще може лесно да се изяснят други, много по-яки приложения на крипто-валутите.

Ето и статията:

Биткойн за лаици

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добра статия! 

• Изписвам нещо, което искам да подпиша, за да може всеки да се убеди, че съм го подписал аз;
  • За целта шифрирам това нещо с моя частен ключ по всеизвестен алгоритъм (напр. SHA-256) и получавам код, известен като hash (хеш – от тук и името на сайта ни).
  • Публикувам съобщението в четлив формат, публичния ми ключ и получения хеш.
  • Всеки, с помощта на публичния ключ и този хеш, може лесно да провери, че даденото съобщение е подписано с частния ключ, отговарящ на публичния, макар че никой не може да знае какъв е частния ключ. Прочетете последното изречение отново. Звучи невъзможно, но е. Някои считат криптографията за магия – и тя донякъде е (само, че магия на математиката). Дори до неотдавна е била забранена за използване в много държави, но с развитието на интернет и ползите, които стават възможни чрез нея, се е наложила, за да е общодостъпна за всички.
  • Друго интересно свойство на този вид криптография е, че ако променим само един символ в оригиналното съобщение (например, направим малка буква голяма), хешът няма вече да отговаря на промененото съобщение и публичния ключ.

Дори само горното да прочете някой, ще има "аха" момент!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре е да, и аз си изясних още някои неща. Май от основните неща остана само статия за най-изгодните и/или бързи/лесни варианти за купуване/продаване?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не, ще има още една статия на тема "защо да имаме доверие на блок веригата" и после ще дойде хамъра, в който ще обясня визията за бъдещето....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ползвам/показвам статията когато обяснявам на някой какво е биткоин, че се оказва доста трудно да се обясни.

Последната статия, ще е най-важна защото повечето хора няма значение докаде сме стигнали с обяснението за биткоин питат "Добре и за какво по-различно е това?", "Че аз това и сега мога да си го правя" и неща от сорта.

Според мен най-важото на което трябва да се наблегне в основно обяснение на биткоин за "DUMMIES" е публичния регистер, двойното харчене, подписа за който говориш, и най-важното ще е визията, понеже всеки това иска да чуе.

На повечето хора не им дреме дали е хаш или маш или как наричме енкрипшъна и т.н.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Написах доста неща във форума на прогнози, може да ви е интересно като teaser за следващите статии:

http://www.prognozi.com/forum/index.php?topic=25952.msg526915#msg526915

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

откъде я кликаш

вече е с нов адрес

https://hash.bg/%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%B9%D0%BD-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BF%D0%B8%D1%81/

мислих си, че е автоматично това прехвърляне

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз се пробвах, просто не издържах и реших да видя, мога ли да обясня какво е биткойн, така че всеки да ме разбере. Ще се радвам много дори и уж "запознатите" да прочетат статията: все си мисля, че всеки ще намери обяснение на нещо, което му е било мъгла.

Ще се радвам да споделите, кое е в повече, или в недостатък, за да я поправим и имаме статия, която да е стартова точка за всеки. 

Ако тотално съм се провалил - споделете - няма да се разсърдя, на толкова много хора не им се е удало, така че няма да е чудно :)

Идеята е, че ако тези неща се изяснят, ще може лесно да се изяснят други, много по-яки приложения на крипто-валутите.

Ето и статията:

Биткойн за лаици

От горния линк. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове