Jump to content
hash.bg - биткойн форум
metaflute1

Как да обясним Биткойн и блокчейн на първокласници

Recommended Posts

Възможно е тази година да се изтъпанча в училище и да се опитам да обясня блокчейн и Биткойн на първокласници. Училището има традиция да кани татковци в седмицата на бащата и този път не ми се иска да пея песнички и да думкам барабан. Мисля да опитам да ги запозная първо с основни понятия, като вместо абстрактни определения, по-скоро да демонстрирам тези понятия с примери.

Например, за да обясня, че пращането на е-мейл всъщност е пращане на копие, трябва да разберат децата какво е Информация. Децата имат опит и ще разберат, че информацията е звукова, визуална, текстова. После тази информация се зарежда на компютъра, но това става като се прави копие и всички компютри, които я зареждат имат копие на дадената картинка или филмче и т. н.

После ще разиграя ситуация с два лева ... може да науча някой фокус с изчезващи пари или дори да доведа фокусник. Целта е да се опитам да ги въведа в основния проблем преди откриването на биткойн - електронните пари не могат да се движат като физическите, защото има опасност да се копират и така от един лев, да станат много повече. 

Ако имате идеи как може да се обясни просто дадена концепция, ще ми е приятно да споделите. Ясно е, че не може човек да бъде изчерпателен, но поне в основни линии сигурно би могло да се получи нещо.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ще се опиташ да го обясниш на първокласници ли? :o  :o  Докато бях студент, година и нещо участвах в събото-неделен архитектурен кръжок за деца (1-4 клас смесено). Мога да ти кажа, че ако нямат поставена задача, която да ги съревновава или да имат някакъв занимателен физически обект пред себе си (макет, конструктор, глина) е абсолютно невъзможно да им задържиш вниманието само с вербален разказ повече от 5 мин. Сигурно съм лош учител :), но това е моя опит. Това с фокуса е добра идея. Също така ако показваш нещо на компютър ще се струпат и половината ще те слушат , а другата половина ще почнат да бършат пода с другарчето. Когато всеки има нещо, което трябва да попълни, оцвети или въобще да завърши преди другите, то го кара да се съсредоточи и да внимава.

Може буквално да ги превърнеш в нодове :lol:  :lol:  :lol: , всеки да има копие от някакво стихотворение, и да внедриш един лъжец който променя някоя дума в него, и да ги накараш като на игра да открият фалшивото копие с фалшивата дума.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може буквално да ги превърнеш в нодове :lol:  :lol:  :lol: , всеки да има копие от някакво стихотворение, и да внедриш един лъжец който променя някоя дума в него, и да ги накараш като на игра да открият фалшивото копие с фалшивата дума.

това много ми хареса честно, ти си гении, не би бил никак лош учител

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно съгласен съм с това, което казваш. Трябва само нагледна демонстрация и окуражаване. Миналата година бях в предучилищната група и много обичаха да отговарят на въпроси и дори да допълват това, което казвах ... т.е. трябва да могат участват по някакъв начин, за да се получи. Иначе класа не е от тези дето ако не ги държиш с въже, почват да бършат пода с някой.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно съгласен съм с това, което казваш. Трябва само нагледна демонстрация и окуражаване. Миналата година бях в предучилищната група и много обичаха да отговарят на въпроси и дори да допълват това, което казвах ... т.е. трябва да могат участват по някакъв начин, за да се получи. Иначе класа не е от тези дето ако не ги държиш с въже, почват да бършат пода с някой.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове