Jump to content
hash.bg - биткойн форум
naalekobaiganio

Няколко въпроса от начинаещ

Recommended Posts

Здравейте,

от скоро започнах да обръщам внимание на биткойн и другите криптовалути(от седмица и половина да бъда по-точен xD) и след доста четене по сайтовете и най-вече в reddit ,реших и аз да инвестирам някой лев в BTC. Въпреки всичкото четене ,обаче имам няколко въпроса ,на които не получавам отговор и бих ви бил много благодарен ,ако ми помогнете с тях :) . Надявам се да не нарушавам правилата като създавам цяла тема за това.

Та..въпрос 1: Има ли значение от къде ще си купя BTC. Дали да използвам някой известен сайт като Coinmama и Kraken или да заложа на българските търговци.

Въпрос 2: Решил съм да използвам offline wallet на нов ,защитен(да отбележа) лаптоп и съм се спрял на jaxx и electrum. Еднакво надеждни ли са двата wallet-a или мога да направя по-добър избор.

Въпрос 3: Кога е най-удачно да си купя BTC? Да изчакам следващия дроп или веднага(буквално утре сутрин).

Благодаря предварително :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей.

На първия въпрос решението си е изцяло въпрос на твои предпочитания, опит и склонност да заплащаш една или друга цена, защото всяка услуга си има цена. На борсата е най-евтино, но се изисква известен опит.

На втория въпрос. Единият портфейл Jaxx поддържа повече токени, но е по-орязан откъм функционалност и защитеност. Електрум е по-богат на функционалност, вкл. и за колд сторидж и си е чист биткойн портфейл. Прочети из форума в темите за двата форка, вече писахме достатъчно по темата. На Електрум излезе версия 3 със segwit протоколите, нея още не съм я разглеждал, защото чакам да си изтръскам реколтата и да приключа със старата версия.

На третия въпрос никой никога не може да ти отговори. Скачаш смело с рогите напред в даден момент и квото стане. Но със сума, която можеш да си позволиш дори да изгубиш. Обикновено се купува умно, когато пазарът е кръв и сълзи. В дългосрочен план инвестицията се изплаща, за което пак няма 100% гаранция. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос!

Искам да пратя BTC към една борса от Jaxx. При наличие на 0.1BTC Jaxx ми позволява да изпратя 0.07BTC. Това значи ли, че за тази транзакция е нужна такса от 0.03BTC ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Блокейнът изглежда необичайно задръстен и минималната такса допреди малко за включване в следващия блок беше 830 сатошита или три-четири пъти повече от нормалното допреди дни. Сега падна на 800, а малко преди това беше 770. Ако искаш да мине в следващия блок, си умножи байтовете на транзакцията по цената. Или големината ти е около 3896 байта по текуща цена или над 17 пъти повече от средната. Явно имаш доста движение или дъст. За съжаление в Jaxx май не можеше да се види големината на транзакцията както в Електрум. Ще трябва да изчакаш по-добър момент. Следи тук https://bitcoinfees.earn.com/и като видиш, че таксите падат, си пусни пращането.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос!

Искам да пратя BTC към една борса от Jaxx. При наличие на 0.1BTC Jaxx ми позволява да изпратя 0.07BTC. Това значи ли, че за тази транзакция е нужна такса от 0.03BTC ?

Каква такса си си избрал на уолета - малка, средна, висока? Да разликата отива за транзакцията и да те предупредя да се приготвиш за голямо чакане докато пристигнат в борсата, да не казвам голяма дума ама поне 6 часа...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква такса си си избрал на уолета - малка, средна, висока? Да разликата отива за транзакцията и да те предупредя да се приготвиш за голямо чакане докато пристигнат в борсата, да не казвам голяма дума ама поне 6 часа...

По дефолт от Jaxx ми е средна.....представям си ако дам ниска такса кога ще се прехвърлят :) #BTH  :D  :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Аз започнах от crypto.bg и още не съм пробвал борсите, където е по-евтино, но трябват повече познания за самата борса. Ще купя и от борса, но там е лек хаос с KYC, а support-a е залят с работа. Това, което бих направил за себе си ако бях нов или за приятел е лично да купя от човек или аз да изпратя, разбира се зависи и от сумата, защото аз държа моите с цел инвестиция.

2. Аз започнах с jaxx, но преди не бяха точно така както са сега. Предвид, че не познаваш и двата можеш да избереш който и да е и да му свикнеш. Джакс е по-лесният, другият е по-сложен, но по-добрият избор за разучаване в дългосрочен план. И в двата бъди спокоен за сигурността, но пак зависи за какви суми говорим.

3. Най-добре е да следиш много новините и по усет да купуваш на спадовете, но дори и да купиш сега, няма да те е яд догодина по същото време. Не се води от алчност за повече печалба, цената никога няма да е толкова ниска колкото когато всички в този форум са купували.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Продължавам да се чудя за следното:

В момента от Jaxx към Bitfinex  ми иска 0.03BTC за трансфер на 0.1BTC. Днес получих превод от slushpool 0.01BTC  като таксата за целия блок в който е минал превода е 0.001149 BTC. Ако някой може да ми разясни, защо това е така ще бъда благодарен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки портфейл си прави сметка за таксите от различни източници и с различни цели. Самурай също ми взе 0.003 такса за супер малка транзакция, а преди това от crypto.bg получих плащане за един блок само срещу 0.0008...

проблем е с тези такси, особено в такива периоди

може би трябва да се ползва един биткойн портфейл от няколко програми. не знам обаче кои са съвместими... 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-нагоре споделих каквото знам, но явно не си обърнал внимание. Цената не зависи от сумата, която пращаш, а от големината на транзакцията в байтове. Така че може да пращаш малка сума, но ако си получавал много пъти по малки суми, накрая транзакцията ти става хеви за майнинг. Ако можеш да видиш колко ти е големината в байтове и я умножиш по цената на байт, която примерно в момента е 0.00000710 BTC/byte за включване в следващия блок, ще достигнеш до сметката. Ако трябва да спекулирам по дадената информация от теб, байтовете ти са четирицифрено число, съчетано с високите цени, се получава сметката. Зависи вече каква такси и след колко блока задаваш.

Има и по-тежки случаи от твоя, например тозиТук също има подобен случай.

В момента периодът наистина е необичаен, но и показателен за темата с високите такси.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

като писах супер малка транзакция, имах предвид транзакция изпращаща от един биткойн адрес към друг плюс ресто. Което е мног малка транзакция като размер в байтове.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-нагоре споделих каквото знам, но явно не си обърнал внимание. Цената не зависи от сумата, която пращаш, а от големината на транзакцията в байтове. Така че може да пращаш малка сума, но ако си получавал много пъти по малки суми, накрая транзакцията ти става хеви за майнинг. Ако можеш да видиш колко ти е големината в байтове и я умножиш по цената на байт, която примерно в момента е 0.00000710 BTC/byte за включване в следващия блок, ще достигнеш до сметката. Ако трябва да спекулирам по дадената информация от теб, байтовете ти са четирицифрено число, съчетано с високите цени, се получава сметката. Зависи вече каква такси и след колко блока задаваш.

Има и по-тежки случаи от твоя, например тозиТук също има подобен случай.

В момента периодът наистина е необичаен, но и показателен за темата с високите такси.

Здравей,

какви са ми вариантите да избегна тази огромна такса ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реално не мога да се сетя да имаш голям избор в момента, защото портфейлът ти е предоставен от корпоративна организация и май даже не е с отворен код и нямаш контрол. Трябва да дебнеш момент на по-ниски такси. Другият вариант да пробваш с ниска такса и да изпратиш транзакцията в някой от акселераторите, чийто линкове вероятно си видял от препратките. Аз затова уважавам поргфейли като Електрум, защото там можеш да си видиш нещата и да си ги сметнеш, да избереш каква да ти е транзакцията дали със заменяема такса, или не и да прецениш кога да я пуснеш според моментните цени на минирането, след колко блока и да променяш това в динамика, ако не те устройва. Всичко е под твой контрол. В това отношение по какъв алгоритъм и как смята Jaxx таксите, един бог знае. Например "средна такса" е доста субективно понятие, можещо да има такава динамика, че чак в такива моменти да не знаеш защо аджеба плащаш толкова. Докато ползвах Jaxx, винаги съм се чудел каква е тази средна такса и след два ли, след три ли, след петнайсет блока ли е. Така и не разбрах по какъв алгоритъм се изчислява. В същото време са сложили и ниска такса, която не се знае каква е, но не препоръчват да се използва, което е парадоксално.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така и не разбрах можеш ли на превю да видиш големината на транзакцията в байтове, за да се ориентираме? Мисля, че не се виждаше, но може и да греша. Ето ти например една транзакция, която е правена преди около месец от Jaxx. От бутона Advanced Details можеш да видиш, че е била 633 байта с такса 9112 сатошита или това е 14-15 сатоши на байт*. Като имаш предвид сегашната цена от 660 до блок, и между 400 и 500 до три блока, мисля, че ти се изяснява. Но няма как да гадаем, ако не знаем колко байта е транзакцията.

* Само лека корекция на горното, не съм видял, че е до седмия знак. Транзакцията е струвала 144 сатоши на байт, но пак е 4-5 пъти по-малка от сегашните.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тя няма нужда да се интегрира.... тя се пуска ВЪРХУ биткойн - можеш да я ползваш, можеш да я игнорираш

работи се под поне 5-6 имплементации от различни екипи. Човека каза "скоро" :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При AVARAGE(normal fees) е до 3 блока, интересното е, че като дам на SLOW(Cheap fees) пак ми показва същата такса като при средната скорост.....

И при трите избора на скорост е почти една и съща цента на транзакцията. Jaxx е много хубав портфейл, но има този недостатък, не можеш ти да му задаваш големината на таксата. Докато не се успокои мемпула е безсмислено да пращаш с него, на мен в пълната лудница(миналата неделя) ми искаше 66$ такса.

Друг вариант е в coinomi да суипнеш частният ключ(един вид да си прехвърлиш биткойоните, или в друг портфейл) и от там да пратиш към борса. Но така ще трябва да платиш 2 такси. Но там имаш контрол над таксите, задаваш абсолютна стойност която да платиш. Но не се лъжи да го правиш ако не знаеш как. Аз един път бях пуснал една транзакция с друг портфейл с много малка такса и успя да мине след 3-4 седмици.

Тук  може да следиш нещата - https://btc.com/stats/unconfirmed-tx, като падне мемпула на 5-10мб и минат няколко дни jaxx ще започне да определя по-нормални такси.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване