Jump to content
hash.bg - биткойн форум
naalekobaiganio

Няколко въпроса от начинаещ

Recommended Posts

Здравейте,

от скоро започнах да обръщам внимание на биткойн и другите криптовалути(от седмица и половина да бъда по-точен xD) и след доста четене по сайтовете и най-вече в reddit ,реших и аз да инвестирам някой лев в BTC. Въпреки всичкото четене ,обаче имам няколко въпроса ,на които не получавам отговор и бих ви бил много благодарен ,ако ми помогнете с тях :) . Надявам се да не нарушавам правилата като създавам цяла тема за това.

Та..въпрос 1: Има ли значение от къде ще си купя BTC. Дали да използвам някой известен сайт като Coinmama и Kraken или да заложа на българските търговци.

Въпрос 2: Решил съм да използвам offline wallet на нов ,защитен(да отбележа) лаптоп и съм се спрял на jaxx и electrum. Еднакво надеждни ли са двата wallet-a или мога да направя по-добър избор.

Въпрос 3: Кога е най-удачно да си купя BTC? Да изчакам следващия дроп или веднага(буквално утре сутрин).

Благодаря предварително :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей.

На първия въпрос решението си е изцяло въпрос на твои предпочитания, опит и склонност да заплащаш една или друга цена, защото всяка услуга си има цена. На борсата е най-евтино, но се изисква известен опит.

На втория въпрос. Единият портфейл Jaxx поддържа повече токени, но е по-орязан откъм функционалност и защитеност. Електрум е по-богат на функционалност, вкл. и за колд сторидж и си е чист биткойн портфейл. Прочети из форума в темите за двата форка, вече писахме достатъчно по темата. На Електрум излезе версия 3 със segwit протоколите, нея още не съм я разглеждал, защото чакам да си изтръскам реколтата и да приключа със старата версия.

На третия въпрос никой никога не може да ти отговори. Скачаш смело с рогите напред в даден момент и квото стане. Но със сума, която можеш да си позволиш дори да изгубиш. Обикновено се купува умно, когато пазарът е кръв и сълзи. В дългосрочен план инвестицията се изплаща, за което пак няма 100% гаранция. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос!

Искам да пратя BTC към една борса от Jaxx. При наличие на 0.1BTC Jaxx ми позволява да изпратя 0.07BTC. Това значи ли, че за тази транзакция е нужна такса от 0.03BTC ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Блокейнът изглежда необичайно задръстен и минималната такса допреди малко за включване в следващия блок беше 830 сатошита или три-четири пъти повече от нормалното допреди дни. Сега падна на 800, а малко преди това беше 770. Ако искаш да мине в следващия блок, си умножи байтовете на транзакцията по цената. Или големината ти е около 3896 байта по текуща цена или над 17 пъти повече от средната. Явно имаш доста движение или дъст. За съжаление в Jaxx май не можеше да се види големината на транзакцията както в Електрум. Ще трябва да изчакаш по-добър момент. Следи тук https://bitcoinfees.earn.com/и като видиш, че таксите падат, си пусни пращането.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента мисля, че таксите са надути, но чак 3 милиона....освен това 0.10 да е раздробено на вноски

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос!

Искам да пратя BTC към една борса от Jaxx. При наличие на 0.1BTC Jaxx ми позволява да изпратя 0.07BTC. Това значи ли, че за тази транзакция е нужна такса от 0.03BTC ?

Каква такса си си избрал на уолета - малка, средна, висока? Да разликата отива за транзакцията и да те предупредя да се приготвиш за голямо чакане докато пристигнат в борсата, да не казвам голяма дума ама поне 6 часа...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква такса си си избрал на уолета - малка, средна, висока? Да разликата отива за транзакцията и да те предупредя да се приготвиш за голямо чакане докато пристигнат в борсата, да не казвам голяма дума ама поне 6 часа...

По дефолт от Jaxx ми е средна.....представям си ако дам ниска такса кога ще се прехвърлят :) #BTH  :D  :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Аз започнах от crypto.bg и още не съм пробвал борсите, където е по-евтино, но трябват повече познания за самата борса. Ще купя и от борса, но там е лек хаос с KYC, а support-a е залят с работа. Това, което бих направил за себе си ако бях нов или за приятел е лично да купя от човек или аз да изпратя, разбира се зависи и от сумата, защото аз държа моите с цел инвестиция.

2. Аз започнах с jaxx, но преди не бяха точно така както са сега. Предвид, че не познаваш и двата можеш да избереш който и да е и да му свикнеш. Джакс е по-лесният, другият е по-сложен, но по-добрият избор за разучаване в дългосрочен план. И в двата бъди спокоен за сигурността, но пак зависи за какви суми говорим.

3. Най-добре е да следиш много новините и по усет да купуваш на спадовете, но дори и да купиш сега, няма да те е яд догодина по същото време. Не се води от алчност за повече печалба, цената никога няма да е толкова ниска колкото когато всички в този форум са купували.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Продължавам да се чудя за следното:

В момента от Jaxx към Bitfinex  ми иска 0.03BTC за трансфер на 0.1BTC. Днес получих превод от slushpool 0.01BTC  като таксата за целия блок в който е минал превода е 0.001149 BTC. Ако някой може да ми разясни, защо това е така ще бъда благодарен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки портфейл си прави сметка за таксите от различни източници и с различни цели. Самурай също ми взе 0.003 такса за супер малка транзакция, а преди това от crypto.bg получих плащане за един блок само срещу 0.0008...

проблем е с тези такси, особено в такива периоди

може би трябва да се ползва един биткойн портфейл от няколко програми. не знам обаче кои са съвместими... 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-нагоре споделих каквото знам, но явно не си обърнал внимание. Цената не зависи от сумата, която пращаш, а от големината на транзакцията в байтове. Така че може да пращаш малка сума, но ако си получавал много пъти по малки суми, накрая транзакцията ти става хеви за майнинг. Ако можеш да видиш колко ти е големината в байтове и я умножиш по цената на байт, която примерно в момента е 0.00000710 BTC/byte за включване в следващия блок, ще достигнеш до сметката. Ако трябва да спекулирам по дадената информация от теб, байтовете ти са четирицифрено число, съчетано с високите цени, се получава сметката. Зависи вече каква такси и след колко блока задаваш.

Има и по-тежки случаи от твоя, например тозиТук също има подобен случай.

В момента периодът наистина е необичаен, но и показателен за темата с високите такси.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

като писах супер малка транзакция, имах предвид транзакция изпращаща от един биткойн адрес към друг плюс ресто. Което е мног малка транзакция като размер в байтове.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-нагоре споделих каквото знам, но явно не си обърнал внимание. Цената не зависи от сумата, която пращаш, а от големината на транзакцията в байтове. Така че може да пращаш малка сума, но ако си получавал много пъти по малки суми, накрая транзакцията ти става хеви за майнинг. Ако можеш да видиш колко ти е големината в байтове и я умножиш по цената на байт, която примерно в момента е 0.00000710 BTC/byte за включване в следващия блок, ще достигнеш до сметката. Ако трябва да спекулирам по дадената информация от теб, байтовете ти са четирицифрено число, съчетано с високите цени, се получава сметката. Зависи вече каква такси и след колко блока задаваш.

Има и по-тежки случаи от твоя, например тозиТук също има подобен случай.

В момента периодът наистина е необичаен, но и показателен за темата с високите такси.

Здравей,

какви са ми вариантите да избегна тази огромна такса ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реално не мога да се сетя да имаш голям избор в момента, защото портфейлът ти е предоставен от корпоративна организация и май даже не е с отворен код и нямаш контрол. Трябва да дебнеш момент на по-ниски такси. Другият вариант да пробваш с ниска такса и да изпратиш транзакцията в някой от акселераторите, чийто линкове вероятно си видял от препратките. Аз затова уважавам поргфейли като Електрум, защото там можеш да си видиш нещата и да си ги сметнеш, да избереш каква да ти е транзакцията дали със заменяема такса, или не и да прецениш кога да я пуснеш според моментните цени на минирането, след колко блока и да променяш това в динамика, ако не те устройва. Всичко е под твой контрол. В това отношение по какъв алгоритъм и как смята Jaxx таксите, един бог знае. Например "средна такса" е доста субективно понятие, можещо да има такава динамика, че чак в такива моменти да не знаеш защо аджеба плащаш толкова. Докато ползвах Jaxx, винаги съм се чудел каква е тази средна такса и след два ли, след три ли, след петнайсет блока ли е. Така и не разбрах по какъв алгоритъм се изчислява. В същото време са сложили и ниска такса, която не се знае каква е, но не препоръчват да се използва, което е парадоксално.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така и не разбрах можеш ли на превю да видиш големината на транзакцията в байтове, за да се ориентираме? Мисля, че не се виждаше, но може и да греша. Ето ти например една транзакция, която е правена преди около месец от Jaxx. От бутона Advanced Details можеш да видиш, че е била 633 байта с такса 9112 сатошита или това е 14-15 сатоши на байт*. Като имаш предвид сегашната цена от 660 до блок, и между 400 и 500 до три блока, мисля, че ти се изяснява. Но няма как да гадаем, ако не знаем колко байта е транзакцията.

* Само лека корекция на горното, не съм видял, че е до седмия знак. Транзакцията е струвала 144 сатоши на байт, но пак е 4-5 пъти по-малка от сегашните.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тя няма нужда да се интегрира.... тя се пуска ВЪРХУ биткойн - можеш да я ползваш, можеш да я игнорираш

работи се под поне 5-6 имплементации от различни екипи. Човека каза "скоро" :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При AVARAGE(normal fees) е до 3 блока, интересното е, че като дам на SLOW(Cheap fees) пак ми показва същата такса като при средната скорост.....

И при трите избора на скорост е почти една и съща цента на транзакцията. Jaxx е много хубав портфейл, но има този недостатък, не можеш ти да му задаваш големината на таксата. Докато не се успокои мемпула е безсмислено да пращаш с него, на мен в пълната лудница(миналата неделя) ми искаше 66$ такса.

Друг вариант е в coinomi да суипнеш частният ключ(един вид да си прехвърлиш биткойоните, или в друг портфейл) и от там да пратиш към борса. Но така ще трябва да платиш 2 такси. Но там имаш контрол над таксите, задаваш абсолютна стойност която да платиш. Но не се лъжи да го правиш ако не знаеш как. Аз един път бях пуснал една транзакция с друг портфейл с много малка такса и успя да мине след 3-4 седмици.

Тук  може да следиш нещата - https://btc.com/stats/unconfirmed-tx, като падне мемпула на 5-10мб и минат няколко дни jaxx ще започне да определя по-нормални такси.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове