Jump to content
hash.bg - биткойн форум

За цената на биткойн

Recommended Posts

Преди 2 часа, vamp111 написа:

в другия форум са по-на "ТИ" с копането, често се доверявам на мнения там, има полезна информация, но от миньорите, които аз познавам лично, всички, които са се занимавали или все още се занимават са на мнение, че винаги е било и все още е, по-изгодно да си купиш директно от борсата, говоря за БИТКОЙН!! Разбира се, че чрез               "изкопаване"  на определени алтове, акумулирането им и в последствие продажбата им в точен момент, може да ти е в пъти по-изгодно от колкото директната покупка!

Копаенето на биткойн нее като алтовете. И за сумите които се дават за техника нещата стоят по друг начин. Ако влезеш на пазара с 100млн и искаш да купиш биткойни цената ще се изстреля много и ще купиш по малко, затова предполагам с големите суми влизат чрез копачите или една част от големите суми. 

най-голям оборот правят OTC бюрата, не борсите!

ако искаш да влезеш със 100 милиона, купуваш OTC 

ако искаш да влезеш в миньорския бизнес купуваш хардуер

най-големите китайски китове, НЕ са миньори!

Otc ме съмнява да правят толкова голям оборот. Най добре знаят собствениците на борсите. 

Иначе ако оборота на борсите падне наполовина, то Otc пада на половина. В случая доста повече е падането, явно навсякъде. Аз го виждам януари да се обърне тренда и да почне нова акумулацията за предстоящият халвинга. 

:) Аз понеже нищо не разбирам, мога да си пиша всичко безнаказано, не ми се хващайте....

Ще метна и моите 2 стотинки в отрицателна лихва. Гледах графиките на Вамп за ATH... не разбирам от рисуване, но досега винаги е било две години след, :) или две години пред преполовяването, зависи от гледната точка. Така че, едва ли се се изтегли по-напред след прополовяването догодина предвид явния дисонанс между търсене, посещаемост на крипто /мнението на Иван/ и хашрейта....има и странични но важни фактори други - пресирането на цена и наближаващата криза... Отлив на миньори  ще има след халвинга, ако с изкопаното трябва и да живеят...но ако акумулират...може би не.

Ем, ще се приготвя за студени зими, поне 2-3 години, няма да си купувам ламбо, ще откажа и вилата на Бахамите, ще спра Баничките за закуска :D..... и с тези жълти стотинки ще си слагам настрани сатошки.

Долния линк, ха-ха

http://www.infostock.bg/infostock/control/finance/news/96272-samnitelnata-privilegiya-na-shtatskiya-dolar-da-bade-osnovna-rezervna-valuta

Over-the-counter - долното е пример от Кракен, иначе има много такива.

Over-the-counter (OTC) trading takes place off the open Kraken exchange. We offer deeper liquidity and a private, more personalized service to institutions and high net-worth individuals needing to fill large orders that might be too disruptive if placed on open markets at the exchanges. Whether you are trading blocks of $100,000, €10,000,000 or 2,000 Bitcoin, the OTC desk will provide you with execution and settlement services that are discreet, secure and ultra-competitive.

С 2 думи не е за бедни.

Ако пуснеш 20 милиона поръчка на борсата ще разкажеш играта на всички, независимо в коя посока е. При OTC това не се отразява никъде.

Може да го сравним с плащането кеш- никой не разбира , че си купил нещо кеш на улицата.

А борсата е като плащане с ПОС терминал - освен теб, още 20312 човека разбират.

@rippleche OTC не е задължително да е бюро към някой борса, доста Китайци се занимават с това, в БГ ексчейндж бюрата също сa OTC схващаш замисъла, отиваш в Crypto.BG с един сак пари, казваш Вамп ме праща, колегите ще те посрещнат с питка и мед :)  

Преди 13 часа, ivan написа:

Otc ме съмнява да правят толкова голям оборот. Най добре знаят собствениците на борсите. 

OTC оборота на свежи пари влезли в биткойн и свежи пари излезли от биткойн не е същия като оборот на изтъргуваните койни на борсата и пак това са само спот борсите (кракен, стамп... ) тия дето предлагат левъридж въобще не ги броя

Преди 13 часа, AdamKadmon написа:

Ще поживеем, ще видим :) 

може би аз не се изразих много правилно....

прав си, че ще има отлив на миньори, което е съпътствано от дроп в хашрейта

но, отлив ще има предимно от (остарелия хардуер) и хаемния хашрейт

когато пазарната цената е близо до производствената започваме да наблюдаваме едно явление, наречено миньорски войни, където по-големите миньори избутват по-малките, като продават по-голяма част от свежоизкопаните койни по този начин свалят цената и за малките миньори е по-трудно да си покрият разходите.

отново ще видим FUD с така наречения mining death spiral и подобни глупости, капитулация на миньорите... 

точно там ще е повратната точка, гледай в OLX обявите за ригове, като започнат да ти пълнят екрана на телефона, значи момента е близо

Преди 13 часа, batibon написа:

:) Аз понеже нищо не разбирам, мога да си пиша всичко безнаказано, не ми се хващайте....

Ще метна и моите 2 стотинки в отрицателна лихва. Гледах графиките на Вамп за ATH... не разбирам от рисуване, но досега винаги е било две години след, :) или две години пред преполовяването, зависи от гледната точка. Така че, едва ли се се изтегли по-напред след прополовяването догодина предвид явния дисонанс между търсене, посещаемост на крипто /мнението на Иван/ и хашрейта....има и странични но важни фактори други - пресирането на цена и наближаващата криза... Отлив на миньори  ще има след халвинга, ако с изкопаното трябва и да живеят...но ако акумулират...може би не.

Ем, ще се приготвя за студени зими, поне 2-3 години, няма да си купувам ламбо, ще откажа и вилата на Бахамите, ще спра Баничките за закуска :D..... и с тези жълти стотинки ще си слагам настрани сатошки.

Долния линк, ха-ха

http://www.infostock.bg/infostock/control/finance/news/96272-samnitelnata-privilegiya-na-shtatskiya-dolar-da-bade-osnovna-rezervna-valuta

ако @Гари е прав в този си пост: 

то наистина ни чакат още 2-3 мъчителни годинки 

Преди 1 час, vamp111 написа:

може би аз не се изразих много правилно....

прав си, че ще има отлив на миньори, което е съпътствано от дроп в хашрейта

но, отлив ще има предимно от (остарелия хардуер) и хаемния хашрейт

когато пазарната цената е близо до производствената започваме да наблюдаваме едно явление, наречено миньорски войни, където по-големите миньори избутват по-малките, като продават по-голяма част от свежоизкопаните койни по този начин свалят цената и за малките миньори е по-трудно да си покрият разходите.

отново ще видим FUD с така наречения mining death spiral и подобни глупости, капитулация на миньорите... 

точно там ще е повратната точка, гледай в OLX обявите за ригове, като започнат да ти пълнят екрана на телефона, значи момента е близо

Малките миньори и без да им бутат цената надолу, пак ще капитулират, след като наградата е вече на половина нали ? С всеки следващ халвинг, виждам, как миньорството се съсредоточава все повече и повече, и накрая остават само гигантите в индустрията. След 100 години нищо чудно компанията която копае (ако има такава) да е една. 

On 11/19/2019 at 5:56 PM, ivan said:

Копаенето на биткойн нее като алтовете. И за сумите които се дават за техника нещата стоят по друг начин. Ако влезеш на пазара с 100млн и искаш да купиш биткойни цената ще се изстреля много и ще купиш по малко, затова предполагам с големите суми влизат чрез копачите или една част от големите суми. 

Нищо не ти пречи да купиш за 100 млн в продължение на 3-4-5 дена, пазарът няма да го усети. Да не говорим за OTC пазарите. BTCSAG могат да те вкарат с 1 милиард без проблем. Койнбейз са още по-напред....

Да инвестираш 100 млн в майнинг е съвсем друго, и не се прави от хора, които искат да си купят БТЦ. Логистиката около това да копаеш е извънземна, изискват се много технически познания и голяма организация. Влизането със 100 милиона се прави чрез имейл и примерно 10 формуляра.

Не смятам, че копаещите в България може да са ти някаква отправна точка. Големите имат съвсем други цени на ток и на машини. Битмейн са известни с това, че за по-големи количества дават отстъпки. По време на бума, Анураг Гулати беше изкупил кажи речи 30% от всички машини и просто ги препродаваше - сладък бизнес. Складът му за Европа беше в Холандия, за US - NY. За тези, които знаят как да копаят, винаги копаенето е по-изгодно от купуването директно от борса.

Но има и друга теория, конкретно за износа на капитал от Китай - там изтеглянето на средства се контролира жестоко. Искаш да си купиш апартамент в Европа? Няма проблем - апартаментът се учредява на фирма, регистрирана в Китай. По този начин, трудно ще го продадеш на някой да си вземеш ей така парите. Т.е. някой ако иска да разкара голяма сума пари, ще е готов да копае и на загуба. Друг е въпросът колко си струва и какви допълнителни рискове се поемат. От Китай ти се позволява да изнасяш до 50к на година за екскурзии, като се плаща с карта за всички големи разноски - техника, дрехи, сувенири и се пази касовата бележка.

@KhanValentin Какво e BTCSAG? Не мислиш ли, че 100 милиона ще си мръднат цената макар и на порции да ги разделиш за 3 - 4 дена? ОТС и в двете посоки ли може да се ползва... ако искаш да купиш за 100 милиона или да продадеш 10к биткойна примерно? Има ли някакъв минимум за ОТС милион ... 10 ... 50? 

Полезен пост ... мерси

Преди 1 час, rippleche написа:

@KhanValentin Какво e BTCSAG? Не мислиш ли, че 100 милиона ще си мръднат цената макар и на порции да ги разделиш за 3 - 4 дена? ОТС и в двете посоки ли може да се ползва... ако искаш да купиш за 100 милиона или да продадеш 10к биткойна примерно? Има ли някакъв минимум за ОТС милион ... 10 ... 50? 

Полезен пост ... мерси

OTC в двете посоки разбира се, БГ бюрата не са за подценяване като капацитет

3 hours ago, rippleche said:

Полезен пост ... мерси

BTCSAG - BitCoin Suisse. 100 милиона за 3-4 дена може и да се отбележат, но ако ги разпределиш за по-дълго няма проблем. В Койнбейз дори на евровата двойка, редовно има стени продавав по 50 койна, който може да ги купиш директно.  В момента в който пиша това, има стена от 137 биткойна на доларовата двойка. OTC - Over The Counter - тези транзакции, даже не влизат в обемите на борсите, обикновено. Договорка директно между продавач/купувач. През 2017 имаше такса до 5-7%. Тоест, ако е един Биткойн ти струва 10000, ти плащаш 10700, имаше сериозен наплив дори и на тези пазари.

@vamp111 според мен, българските бюра не са нищо особено. Просто средната БГ мутра е достатъчно тъпа, че да не може да се оправи с езиците и с борсите, и ако искаш да вкараш 50-150к лева ти го предлагат като услуга срещу минимален процент. Такива пари даже няма да се усетят на пазара, дори за час. При по-големи обеми пак ще минат през BTCSAG / Coinbase, тъй че аз бих се обърнал директно към тях, вместо през втори посредник.

Преди 1 час, KhanValentin написа:

средната БГ мутра

не знам защо ги намесваш, при положение че за ОТС изискват KYC и негативното е, че изисква мноооого време за една единствена сделка (повечето ОТС нямат налични и търсят клиент за тебе и са само посредници) и за 2-3 дни цената може да направи и 20-30% колебание (за това не мисля че е добър вариант ОТС освен за крупни цифри)... т.е. аз искам да купя 100 БТК на средна цена $7200, други пък искат да продадат на $9000 и почват едни "кандърми" и т.н.т колкото да намерят допирни точки до клиентите и да си вземат комисионната... (така че трябва да се миксира ОТС + спот, за да се минимизират девиациите в средната цена и времето)

иначе цената не зависи само от къси/дълги и кои колко ще се оберат, а и от ОТС (обаче няма как да имаме инфо за тях)... и тогава идва общата картина на обемите (а и най-вероятно ОТС-тата си обменят инфо подобно на банките), че един от примерите е 2-ри април и съотношението обем/цена... (някой е купил голямо количество на средна цена 4+К, където са му изпълнявали ордъра 2 седмици, и като са го завършили може и да са изчакали момента на добро съотношение къси/дълги и... атака...)

11 minutes ago, Pistolero said:

не знам защо ги намесваш, при положение че за ОТС изискват KYC и негативното е, че изисква мноооого време за една единствена сделка (повечето ОТС нямат налични и търсят клиент за тебе и са само посредници) и за 2-3 дни цената може да направи и 20-30% колебание (за това не мисля че е добър вариант ОТС освен за крупни цифри)... т.е. аз искам да купя 100 БТК на средна цена $7200, други пък искат да продадат на $9000 и почват едни "кандърми" и т.н.т колкото да намерят допирни точки до клиентите и да си вземат комисионната... (така че трябва да се миксира ОТС + спот, за да се минимизират девиациите в средната цена и времето)

иначе цената не зависи само от къси/дълги и кои колко ще се оберат, а и от ОТС (обаче няма как да имаме инфо за тях)... и тогава идва общата картина на обемите (а и най-вероятно ОТС-тата си обменят инфо подобно на банките), че един от примерите е 2-ри април и съотношението обем/цена... (някой е купил голямо количество на средна цена 4+К, където са му изпълнявали ордъра 2 седмици, и като са го завършили може и да са изчакали момента на добро съотношение къси/дълги и... атака...)

Под средната БГ мутра визирах хората, коита биха разчитали на този вид брокери в БГ. Всеки който е малко по на "ти" с нещата, би се обърнал към истинските играчи, предвид факта, че дори не се изисква да ходиш на място в Цуг :)

1 minute ago, Pistolero said:

ама искат KYC... 

Е те ще си го минат. Под мутра имам предвид = средно тъпа батка, влезнала в някоя схема. Оправят се с традиционен бизнес - европроектчета, ремонти, търговийка. Туй борси, туй пазаруване, това цени, трудна работа. Чуват, БТЦ ще ходи на 100к, и искат да влезнат и да си имат.

@Pistolero не всички OTC искат KYC

@KhanValentin бил съм гарант на сделки от по 400 койна, премията беше толкова малка, че едната страна в началото мислеха, че се шегувам

не подценявайте БГ бюрата, особено за вход в крипто системата са не лош вариант

не подценявайте и БГ миньорите, аз лично познавам сериозни момчета в района на Бургас, Смолян и София, едните станаха толкова големи, че се преместиха в Коста Рика, в момента почти само наемат мощности, собственици са на известни БГ сайтове, други пък пак доста големи се преместиха в Грузия, че там е по-изгодно.

пак да кажа въобще не са за подценяване БГ миньорите, а и няма по-сладко в тоя бизнес да си купиш с/у кеш свежо изкопани биткойни директно от копачите, после да си ги миксираш вкъщи със собственото dojo и бам на флашка за внучетата