Jump to content
hash.bg - биткойн форум

Recommended Posts

Аз съм нов в крипто валутите ... така че бъдете снизходителни - много от детайлите все още ми бягат. Като новак обаче имам предимството да виждам по-мащабната картинка без предразсъдъците, кото са неизбежни за тези, кото дълго са били в казана. Някои мисли по този повод.

Изглежда цялата общност, която стои зад идеята на децентрализирана финансова система, изхожда от противопоставянето на "официалната" система от централизирани институции. Това добре, но според мен се прави едно допускане, което е фундаментално погрешно, и което е в основата на драмата между BTC и BCH - допускането, че изкуственото ограничаване на дадено разплащателно средство води до неговата стабилност. Всъщност води до неизбежното му откъсване от реалността на икономиката и съответното му маргинализиране. Отказът от златния стандарт не е плод на някакви зли помисли на правителствата и банкерите - просто ограниченото предлагане на злато води неизбежно до дефлация, а оттам и до декапитализация на реалните бизнеси - представете си че сте си купи производствен хале за 100 лева, но заради поскъпващата валута, следващата година то вече не струва 100 лв, а 10 лв. Да, някои ще кажат, че ще мога да си купя за 90 лв още девет производствени халета, ама наистина ли са ми нужни още девет халета? Какво ще произвеждам в тях? На кой ще го продавам? На каква цена? На цена по-ниска от тази  на която съм закупил материалите и труда, защото парите вече са поскъпнали докато съм произвеждал? Това е сигурна рецепта за фалит и не случайно дефлацията е страшилище за бизнеса. Кой ще иска да прави бизнес, ако знае че предварително е обречен?

Всъщност илюзията за биткойна като крипто-злато се вижда най-добре от това с какво всъщност се изразява стойността му ... с долари. А защо не със злато? Нали златото е много ценно и защитено от манипулациите на централните банки? Ами защото злато е рудимент - екзотика останала от миналото, мит който няма реална икономическа стойност. Всеки ден в света се случват сделки за около 5 трилиона долара в една или друга фиат валута. Тези сделки движат света, който го познавате. Сделките със злато не на надхвърлят и няколко процента от тези 5 трилиона. Защо? Защото златото е оскъдно, предизвиква дефлация и не е практично за ежедневна употреба. 

А сега си помислете за бъдещето на биткойн или биткойн кеш, или която и да е крипто валута с изкуствено ограничено предлагане. Как си представяте 21 милиона единици да обслужват ежедневен стокооборот от 5 трилиона? Мащабът трябва да бъде около 1:240 000. Как си представяте да влезете в магазина на ъгъла и да сравнявате цената на два хляба с няколко десетки нули зад десетичната запетая? Абсурд! Още по интересно - колко енергия ще бъде необходима за поддържането на тази финансова система? Кой ще я поддържа? На каква цена? Кой ще плаща тази цена? 

Ами ще кажете, че биткойн или биткойн кеш нямат такива амбиции - да стават основно разплащателно средство на света. Ами ако нямат такива амбиции оти ги ручаме жабетата? Ако ще са някакви екзотики като златото за какво са всички тези напъни да гътаме лошите централни банкери? 

Лично аз съм за крипто валутите, но трябва да се намери начин те да имат плаващи емисии, които да са вързани за реалните нужди на реалната икономика. Изкуственото ограничаване на парите е толкова вредно и тъпо, колкото и изкуственото им печатане от страна централните банки.

Смятам, че биткойн кеш е опит да се разрешат тези фундаментални противоречия на биткойна, но ще бъде ден до пладне - временно запушване на дупките.

Както и да е ... аз като новак търся съвет - кой портфейл за биткойн кеш ще ми препоръчате - Exodus става ли? Също така търся миньори за копаене на биткойн кеш и такива, които искат да си намалят енергийните разходи (ама в ииндустриален мащаб) - имам някои идеи. Благодаря и ако нещо съм объркал или не разбрал ... бъдете снизходителни. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз имах същите въпроси и възражения през първите ми месеци в биткойн... ако продължаваш да четеш и мислиш, ще си отговориш на много от въпросите.

за другото (копане, портфейли за бкеш) не знам :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уникален човек... един час вече го слушам. На кратко: според него най-вероятно е да се ревърсне на 5000$ (към 17ти ноември). Второто най-вероятно е да ревърсне на 1300$. Разбира се няма как да знае човек, но това са за него вероятности.

ПП. фактът, че толкова показно може да се манипулира пазарът наистина ще откаже някои хора от света на крипто.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@gosho - златният стандард бе премахнат на 15 август, от президента Никсън, в това негово страхотно изказване, че забранява достъпа на други държави за съблюдаването на златните резерви.

Много държави искат да извършат процедура, тъй като през WW2 Виетнамската война (извинявам се) САЩ похарчва пари, повече от всички други събрани заедно. Въпросът е, с какво се покриват тези пари, били ли са покрити с 35 долара на унция, като се разбират през 1945, когато избират долара за основна валута в световната търговия?

И така и до днес - стабилност и подкрепа, срещу продажба на петрол в доларЕ. Виждаме какво се случва с държави, които се опитват да се изскубнат. И ако това не мислиш че е зло, то тогава не се притеснявай за BTC и BCH, тяхното е смешна игра сравнено с това.

Та в този си смисъл - ако Биткойн дойде да служи като за резерви, всеки ще може да наблюдава резервите, а не мериканците да печатат доларЕ, по-евтини от хартия.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@KhanValentin - Не знам за Никсън, ама на мен ми е любопитно как ще си купуваме хляб с биткойн и кой ще валидира сделката, след колко време и на каква цена. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами хубавато е, както казах, че тук всичко може да се съблюдава. А има други възможности за това. Мисли за Биткойн като злато. Никога не сме плащали със злато хляб. Или поне не в нашия съзнателен живот.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хлебарницата ще има payment channel чрез Lightening network (off chain contracts). Ние плащаме на този чанел с договор, който ще струва 0 такса. Други клиенти правят същото. Като хлебара затвори канала се прави транзакция която потвърждават миниорите.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз пък си вземам едно на ум, при следващата атака да не се връзвам толкова....

при кризите през август и септември, ми беше едно лятно и само се смеех като поглеждах цената и чуех някой да ми се жалва и тревожи насреща...

сега, от сезона може-би, че е работен - ги взех много на сериозно Х2 и бкеш. От четене и мислене си напълних главата с ФУД и изкарвам ужасно много време в чудене и гадаене; при положение, че крайният резултат пак ще е в полза на биткойн...

Та така, HODL и enjoy life... 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не е лоша идея...

Какво означава това... че бкеша ще падне на 250 примерно... и после пак ше вдигне ли ? Та иначе за кво да го купуваш ... файда никаква?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност BTC в момента тества долната част на параболата, която аз @Pirosog качих преди седмици тук. Ако се пробие с тяло, ще видите BTC пермабул има ли / кон боб яде ли.

Чисто теоритичното дъно на BTC е ~430 долара, предполагам сега се е вдигнало от последния път в който го чартвах, но като цяло е под 1000.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност BTC в момента тества долната част на параболата, която аз @Pirosog качих преди седмици тук. Ако се пробие с тяло, ще видите BTC пермабул има ли / кон боб яде ли.

Чисто теоритичното дъно на BTC е ~430 долара, предполагам сега се е вдигнало от последния път в който го чартвах, но като цяло е под 100

Мойте биткойни съм ги купувал на $300 никаква парабола не може да ме уплаши.

Ако Вер беше изчакал една седмица да почне корекция на цената и тогава да тръгне да помпа кеша тогава можеше да има много по сериозни последствия. Сега обаче всички разбраха и бъди сигурен има дотатъчно хора с пари които ще му натрият носа.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Диаграмата на кеша в момента е като айфеловата кула като я обърнеш се получава цена 250-300.

И вероятноста да се върне нагоре сигурно клони близко до нулата

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е класиката на жанра подгрява се стадото, пускат се статии за 1000% печалба разиграва се драма как един шиткойн с открадната марка ще замени оригинала. И народа вярва и си продава оригиналните койни за шит койни за да направи хедж на риска което е малоумно все едно да си взимаш сам пари от дългосрочната си инвестиция.

https://www.youtube.com/watch?v=DWumnhLQowA

Но за сметка на това такива страсти се разиграват 50 shades пасти да яде.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за хлебарницата как точно ще стават нещата, но виждам, че тук се разиграват същите схеми с подобни играчи както на фиат пазарите - едни богати момчета правят врътки на пазара за да приберат парите на бедното стадо. На всичкото отгоре, изглежда трудността при копаенето естествено централизира една децентрализирана по идея система. И имайте предвид, че онези баш големи момчета от световните банки все още не са се захванали те да играят тази игра. Не виждам как шепа независими миньорчета ще се противопоставят на инвеститори, които имат една ядрена централа зад гърба си (примерно) :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за хлебарницата как точно ще стават нещата, но виждам, че тук се разиграват същите схеми с подобни играчи както на фиат пазарите - едни богати момчета правят врътки на пазара за да приберат парите на бедното стадо. На всичкото отгоре, изглежда трудността при копаенето естествено централизира една децентрализирана по идея система. И имайте предвид, че онези баш големи момчета от световните банки все още не са се захванали те да играят тази игра. Не виждам как шепа независими миньорчета ще се противопоставят на инвеститори, които имат една ядрена централа зад гърба си (примерно) :)

Миньорите следват профита както се случи вчера в момента в който цената на БКЕШ стана неизгодна за копаене се върнаха обратно в БТЦ. В китай копането е индустия за милиарди цели провинции се изхранват от него. Защо мислиш китайското правителство не се опита да забрани копането на крипто?

"Пазара винаги е прав" Това е основното правило на свобдния пазар. В момента в който Вер се опита да заплаши биткойн срещу него скочи цялото комюнити. Понеже в момента мрежата е задръстена все още не виждаме колко пари са на път да се излеят в биткойн, но до няколко дена очаквам да се върнем на нивата от $7500.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм нов в крипто валутите ... така че бъдете снизходителни - много от детайлите все още ми бягат. Като новак обаче имам предимството да виждам по-мащабната картинка без предразсъдъците, кото са неизбежни за тези, кото дълго са били в казана. Някои мисли по този повод.

Изглежда цялата общност, която стои зад идеята на децентрализирана финансова система, изхожда от противопоставянето на "официалната" система от централизирани институции. Това добре, но според мен се прави едно допускане, което е фундаментално погрешно, и което е в основата на драмата между BTC и BCH - допускането, че изкуственото ограничаване на дадено разплащателно средство води до неговата стабилност. Всъщност води до неизбежното му откъсване от реалността на икономиката и съответното му маргинализиране. Отказът от златния стандарт не е плод на някакви зли помисли на правителствата и банкерите - просто ограниченото предлагане на злато води неизбежно до дефлация, а оттам и до декапитализация на реалните бизнеси - представете си че сте си купи производствен хале за 100 лева, но заради поскъпващата валута, следващата година то вече не струва 100 лв, а 10 лв. Да, някои ще кажат, че ще мога да си купя за 90 лв още девет производствени халета, ама наистина ли са ми нужни още девет халета? Какво ще произвеждам в тях? На кой ще го продавам? На каква цена? На цена по-ниска от тази  на която съм закупил материалите и труда, защото парите вече са поскъпнали докато съм произвеждал? Това е сигурна рецепта за фалит и не случайно дефлацията е страшилище за бизнеса. Кой ще иска да прави бизнес, ако знае че предварително е обречен?

Всъщност илюзията за биткойна като крипто-злато се вижда най-добре от това с какво всъщност се изразява стойността му ... с долари. А защо не със злато? Нали златото е много ценно и защитено от манипулациите на централните банки? Ами защото злато е рудимент - екзотика останала от миналото, мит който няма реална икономическа стойност. Всеки ден в света се случват сделки за около 5 трилиона долара в една или друга фиат валута. Тези сделки движат света, който го познавате. Сделките със злато не на надхвърлят и няколко процента от тези 5 трилиона. Защо? Защото златото е оскъдно, предизвиква дефлация и не е практично за ежедневна употреба. 

А сега си помислете за бъдещето на биткойн или биткойн кеш, или която и да е крипто валута с изкуствено ограничено предлагане. Как си представяте 21 милиона единици да обслужват ежедневен стокооборот от 5 трилиона? Мащабът трябва да бъде около 1:240 000. Как си представяте да влезете в магазина на ъгъла и да сравнявате цената на два хляба с няколко десетки нули зад десетичната запетая? Абсурд! Още по интересно - колко енергия ще бъде необходима за поддържането на тази финансова система? Кой ще я поддържа? На каква цена? Кой ще плаща тази цена? 

Ами ще кажете, че биткойн или биткойн кеш нямат такива амбиции - да стават основно разплащателно средство на света. Ами ако нямат такива амбиции оти ги ручаме жабетата? Ако ще са някакви екзотики като златото за какво са всички тези напъни да гътаме лошите централни банкери? 

Лично аз съм за крипто валутите, но трябва да се намери начин те да имат плаващи емисии, които да са вързани за реалните нужди на реалната икономика. Изкуственото ограничаване на парите е толкова вредно и тъпо, колкото и изкуственото им печатане от страна централните банки.

Смятам, че биткойн кеш е опит да се разрешат тези фундаментални противоречия на биткойна, но ще бъде ден до пладне - временно запушване на дупките.

Както и да е ... аз като новак търся съвет - кой портфейл за биткойн кеш ще ми препоръчате - Exodus става ли? Също така търся миньори за копаене на биткойн кеш и такива, които искат да си намалят енергийните разходи (ама в ииндустриален мащаб) - имам някои идеи. Благодаря и ако нещо съм объркал или не разбрал ... бъдете снизходителни. 

Има достатъчно статистически ред ,който показва,че по време на дефлация общия икономически растеж може да се увеличи,а относно златото това си е паричен съвет ,за да има емитиране на долари трябва да има нови залежи на злато и няма как да има парично предлагане затова постепенно започват да намаляват съотношението залато за един долар.Започва политиката  на монетаристите начело с Милтън Фридмън ,коятотогава е била може би наложителна ,но отдавна на икономиката не се гледа като на точна наукаи както е казал един от големите мозъци на миналич век (може би по добър философ отколкото икономист) Кейнс ,когато обстоятелствата се променят променям се и аз.А относно един друг твой пост за как ще копуваме хляб не знам дали си забелязъл с каква скорост се увеличават ежедневните покупки с кредитни карти каква е разликата,а разликата, е че хлебаря трябва да плаща тежки проценти на банката и да има ликвидност на парите след някакъв период от време и още много други проблеми ,но няма смисъл сега да се развиват.Иначе да проблема е с волативността цена нагоре и надолу и едната от двете страни може да е прецакана

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поотмина и тази атака сякаш. Освен ако не измъкнат още някой заек от ръкава си, в близкото бъдеще биткойн и цената му са с розови окраски. 

За съжаление тази последна криза показа, че "водачите" (чети активните деятели) на биткойн обществото у нас са с "нечисти" помисли и разбирания за биткойн и идеята му.

rBk4OweBR6KaeAtj96YOvA.png

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми не знам за мен децентрализирано означава да няма лидери аз така ги разбирам нещата.Ако лидери означава прикрити CEO  както са Вер и компания тогава найстина кеш бяга от идеята за децентрализация.Идеята на всяка една либертарианска основа е общата екосистема да не може да бъде компрометирана от шепа индивиди от друга страна това важи и за биткойн ,който е превзел изцяло крипто света разликата ,е че е на принципа на търсенето и предлагането.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е първата атака на БКЕШ към биткойн и най-вероятно няма да е последната.

За съжаление цената на БКЕШ отскочи от $1100 и най-вероятно ще има вдигане.

DOUQlFsW0AIkc5V.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми не знам за мен децентрализирано означава да няма лидери аз така ги разбирам нещата.Ако лидери означава прикрити CEO  както са Вер и компания тогава найстина кеш бяга от идеята за децентрализация.Идеята на всяка една либертарианска основа е общата екосистема да не може да бъде компрометирана от шепа индивиди от друга страна това важи и за биткойн ,който е превзел изцяло крипто света разликата ,е че е на принципа на търсенето и предлагането.

Както се видя - опитаха се да го контролират, но не успяха...

С напредването на технологията, тези неща ще се изчистят

Всяка провалила се атака срещу биткойн го прави само по-силен

Защото опциите им за атаки намаляват, а едва ли са безброй

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Драмалиев и всичките около него така са си повярвали...най-голямите Покемони.

И аз съм много разочарован от него и Белев - хора, които винаги съм препоръчвал и на които съм помагал.. 

Но като цяло са добри момчета и се надявам да не пропагандират глупости на следващите им събития 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този пич много ясно обяснява какво представлява децентрализацията при Биткойн, децентрализацията като глобално историческо явление, защо миньорите и периферния бизнес нямат интерес от децентрализиран Биткойн и т.н. ( https://medium.com/@mo6e.nathanim/%D0%BF%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4-%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%B9%D0%BD-%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0-fa95cbb92f88). 

За мен също така ми е интересно защо има компании, чийто интерес е именно развиването на децентрализиран втори слой. Lightning Network и други (малко на брой) проекти се разработват със сериозно участие на компании, които по принцип са доказали интерес от развитието на децентрализиран крипто свят - освен конкретни проекти, захранват с пари един куп събития не само в тяхната екосистема, а дори и конкуренти.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове