Jump to content
hash.bg - биткойн форум
stamen

Идеята зад новото crypto.bg

Recommended Posts

ами отворете си нова тема и се питайте и отговаряйте колкото искате :)

аз ги разбирам, че искат малко повече публичност на вересия, но няма нужда да им я давате на мой гръб :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз се регистрирах, за да помогна с идеи по темата.
Инженерния подход, не хуманитарния, подсказва да се провери как НАП възприема биткойните. В малкото документи за тълкуване те са актив. Това значи, че въобще не трябва да се притесняваме от банките, а да се измисли методика за боравене с активи, не минаващи през банковата система.
Моята теза е следната:
Ще се използва договор наречен в нашето законодателство (и не само), "Заем за послужване". При този договор е характерно, че един предмет се заема (дава временно) за ползване на друг човек. Собствеността остава на този който дава, но ценното е, че няма ограничение по време за периода на ползване. Така, може да се даде на някой, да ползва бутилка за период от 512 години. След изтичане на този период, предмета трябва да се върне. Не се хващайте за думите, а вникнете във логиката и възможностите на този тип договор.
Добре, но криптовалутите не са предмет, а имат виртуален характер... значи те не могат да се отдават като предмети с договор за послужване. Може!
Широко разпространена практика в търговията и др. отношения е да се ползват бъндъли от стоки или от стоки и софтуер или стоки и информация или...
Ще се направи бъндъл от криптовалута и примерно предмет кутийка за бижита, който по всички дефиниции вече попада в третирането като предмет. Така криптовалутите ще могат да се разпространяват като актив представляващ подмножество на бъбдъл.
Тази схема с договори и бъндъли, ако се приложи е абсолютно законна и не може да се ограничи дори с бъдещи изменения на законите!
Ако се направят такива "електронни магазини", които работят само с криптовалути, няма да се минава през тривиална валута и никоя институция няма да може да контролира или оказва натиск върху тях. 
Скоро ще ви демонстрирам такова място, което може да "търгува всичко" но няма да ползва контролирани средства, валути или предмети, като по този начин, никой няма да може да му оказва натиск.
Въпреки това, теста е подготвен във виртуална разпределена среда, така, че физически дори някой главун да иска да изземе техника или др. ресурси, да няма какво да изземе.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

интересно, но не виждам как този договор ще спомогне хората лесно да си пазаруват биткойн с национален банков трансфер.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
14 hours ago, stamen said:

интересно, но не виждам как този договор ще спомогне хората лесно да си пазаруват биткойн с национален банков трансфер.

Мисля, че проблема е че ако се създаде виртуален токен вързан с лева, това вече не е финансов актив а платежно средство/система за което ще трябва лиценз.

Затова е важно да се намери законна форма на такова връзване.

Криптолевът няма директно да реши проблема с доставка до банкова сметка, но ще намали нуждата от такива доставки.

Това makerdao за което беше писал е много интересно и по-всеобхватно от идеята ми за обезпечението с етер в контракта на токена, но и те имат проблем защото май представляват деривативен инструмент върху етера за което се изисква лиценз за инвестиционен посредник.

Т.е. ако ти на сайта си сложиш оферти продавам криптолев за фиат лев, фактически продаваш деривативни инструменти на публиката.

Може би решението е крипто общността да си направи един инвестиционен посредник или направо банка.

Друг вариант за които си мисля е вместо криптолев да се издават запис на заповеди че лицето приемащо фиатен лев дължи същото количество фиатни левове на всеки който според блокчейна има токени и това да е подписано с квалифициран електронен подпис. Става много интересно когато човека при който отидеш се окаже неплатежоспособен - тогава можеш да отидеш при друг който дължи фиатни левове и така криптолева ще е функционален докато има платежоспособни длъжници. Става нещо като цесиите с КТБ.

Или пък всеки който е продал криптолев, влиза в регистър на длъжниците и когато някой с криптолев иска фиатен лев дълга става изискуем на момента до няколко часа. В регистъра може да се съдържа в коя банка има сметка длъжника за да става превода на момента.

Това с КЕП може би трябва да си бъде в собствен блокчейн за по-добра защита на личните данни и бързина на транзакциите и обработка от съдия изпълнител.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много се интересуваш от това какво казва закона. С този проект искаме да покажем какво вече е възможно без да се опираме на Закона. Опираме се на прозрачност, а не на лицензи и прочие. Мерси за включването, но не е нещо, което бихме преследвали.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
20 minutes ago, stamen said:

много се интересуваш от това какво казва закона. С този проект искаме да покажем какво вече е възможно без да се опираме на Закона. Опираме се на прозрачност, а не на лицензи и прочие. Мерси за включването, но не е нещо, което бихме преследвали.

Той и лиценза това иска, прозрачност и (малко) бумащина. Но какво е бумащината - просто вид paper wallet.

Законът е консенсус постигнат в парламента. Биткойн балансът ти е консенсус постигнат в блокчейна. Ако законът и блокчейна са в консенсус, това означава че цялата държава работи по правилата на блокчейна и обратното - блокчейна работи законно - win-win ситуация.

Ако не е законно, банките ще спират преводите, цената на обмяната ще калкулира съдебни разноски, престой в затвора, ще има FUD, бизнесът ще стои настрана.

Когато ти изземат парите защото дейността е незаконна, фактически финансираш врага си :)

Незаконните неща са по-волатилни (или печелиш много или губиш много) а нали ние искаме stable coin?

Смарт контрактите са измислени защото хората искат правилата (законите) да се изпълняват буквално и бързо. А всеки миньор е съдебен заседател.

Ако системата можеше да функционира само във виртуалното пространство, тогава наистина нямаше да има значение дали е законно. Но целта е интеграция със статуквото за да може да се вземе пазарен дял.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

резонна гледна точка... но в случая няма нарушение на законите. Има възползване от тях от страна на банките, за да заруднят крипто индустрията.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
2 hours ago, stamen said:

резонна гледна точка... но в случая няма нарушение на законите. Има възползване от тях от страна на банките, за да заруднят крипто индустрията.

https://www.ruskov-law.eu/sofia/article/bitcoin-pravo-danyci.html

За сключване на сделки с "биткойн" не е необходимо издаване на лиценз от КФН за извършване на инвестиционна дейност и предоставяне на инвестиционни услуги по смисъла на чл. 5, ал. 2 и 3 ЗПФИ. КФН дава заключение, че с оглед описания от заявителя бизнес модел и предмет на дейност, нормите на ЗПФИ биха били приложими към тази дейност, само ако тя има за предмет дейности, свързани с предлагането на финансови инструменти, чийто базов актив е "биткойн" като например договори за разлика или деривативни инструменти, за което е необходимо притежаването на лиценз за извършване на дейност като инвестиционен посредник. Ако дружеството няма намерение да извършва такива сделки с базов актив електронни валути, то дейността му няма да подлежи на лицензиране от КФН.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се ако въпросът ми е тъп, но сега ми хрумна - кое налага всъщност да има сайтове като вашия?

Доверието при комуникация с българи или просто липса на достатъчно информация как сами да си купуват и местят насам натам реални пари и криптовалути по възможно най-изгодния и бърз начин?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз самият не съм очаквал никога сайтът да има такъв успех. Мислех, че повечето хора ще си отварят сами сметки в борсите, за да спестят нашите 2%. Но явно предвид, че дневното движение на цената е в този диапазон, не притеснява хората и те избират удосбството - без нужда от регистрация или верификация да си пазаруват при нас.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На пръв поглед ми се видя  тъп, щеше да го изтрия, а теб да те пратя на почивка за провокация. Доколкото помня основната цел на мрежата са микроплащанията, да можеш да си платиш кафето или пицата без таксата за това плащане да е колкото тях.Та целта на такъв вид сайтове е да можеш да си купиш сатошки от кештерминала на излизане от супера, докогато трае преходния период на навлизане на блокчейн в реалността. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
1 hour ago, stamat said:

Извинявам се ако въпросът ми е тъп, но сега ми хрумна - кое налага всъщност да има сайтове като вашия?

Доверието при комуникация с българи или просто липса на достатъчно информация как сами да си купуват и местят насам натам реални пари и криптовалути по възможно най-изгодния и бърз начин?

Бързина, сигурност, подкрепяме българското, разпорастранение на идеята и бъдещите технологии. И на представа си нямаш колко народ съм зарибил с това Криптобг. Никой не иска да чува за чужди банки, верификации и тн.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук имам чувството, че всичко го приемате за заяждане :) И аз съм на мнение, че ако някой нещо не разбира съвсем, е по-добре да плати на някой да го направи, вместо да свърши някое ла*но сам, т.е. от такива сайтове има нужда (и предполагам, че разумните, точно заради това го ползват). Но също една добра страна на съвременните комуникаци е промяна на манталитета в посока безплатно споделяне на информация и не само. Така ако хората съберат преживяванията си и опита в едно документче "как да си купя BTC най-бързо и с най-малки разходи и как да продам BTC и да получа BGN или EUR в сметка в BG банка с почти нулеви такси" би било полезно за всички.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

stamat ти някога ползвал ли си crypto.bg, че дрънкаш тези неща? Не се заяждам, но явно не и не правиш разлика между покупка на BTC от Cashterminal или Easypay и банка... Дефинирай почти нулеви такси също така.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вместо крипто лев, може да ползвате Dai койн, крипто монета със стабилен курс, приблизително 1$ с леки колебания, търгува се на няколко борси, всички доста малки, има история малко повече от 1 година.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

DAI, tether, levcoin, какво значение има какво ще се ползва като през БГ банка нямаш достъп до него, този проблем трябва да бъде разрешен, не за каква щуротия ще си продадете биткойн-а и после ще съжалявате цял живот

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 8 часа, iivanov2 написа:

Вместо крипто лев, може да ползвате Dai койн, крипто монета със стабилен курс, приблизително 1$ с леки колебания, търгува се на няколко борси, всички доста малки, има история малко повече от 1 година.

с удоволствие - идеята зад криптоЛев е идентична с тази на MakerDAO, само че ако може да дадеш повече инфо за налични портфейли за този Даи койн и на кои борси се търгува.

Също така, ако този токен е вързан към $1, не знам, дали не се губи смисъла на stable value token-a. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
1 hour ago, vamp111 said:

DAI, tether, levcoin, какво значение има какво ще се ползва като през БГ банка нямаш достъп до него, този проблем трябва да бъде разрешен, не за каква щуротия ще си продадете биткойн-а и после ще съжалявате цял живот

И аз като размишлявах върху идеята за криптолев стигнах до извода че криптолев не е решение, или пък може би е.

Много е важно да изброим проблемите и да кажем кои от тях искаме да решим с криптолев.

Сега набързо мога да нахвърля следните проблеми:

- Банките блокират преводи към чуждестранни борси.

- Банките искат скъпи такси за преводи в чужбина

- Банките са бавни - превода отнема дни.

Какъв е обикновения сценарий: Някой иска да купи крипто, превежда пари от банката до чуждестранна борса, обменя на борсата и си изтегля койните от борсата.

Имаме двама души в България, които искат да направят сделка и за целта ангажират банка и борса в чужбина - звучи доста заобиколно.

Сега се виждат следващите проблеми:

- чуждестранните борси не приемат левове в български банки.

- няма български борси които да приемат левове в български банки.

Ако има борса която работи с национални преводи няма да има нужда от криптолев.

Криптолева може да е решение ако: Стамен направи борса за криптолев или го изкупува почти без спред, и в същото време криптолев се търгува в международна борса. Т.е. чрез тесен спред в криптолев, постигаме тесен спред за останалите крипто валути в чуждестранните борси.

Всички горни проблеми могат да се обобщят в едно - хората търсят най-тесния спред. Ако не те интересуват разходите по обмяната, можеш да наемеш някой да му дадеш парите да отиде в чужбина и да ти захрани сметката във борсата. Ако този някой те измами, наемаш друг а загубените пари ги слагаш в графа разходи по обмяната (спред), която не те интересува.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
10 hours ago, iivanov2 said:

Разглеждах Dai, доста сложно ми се стори - имат много койни WETH, PETH, DAI, MKR. Всяко от тях трябва да обменяш за което ще плащаш спред, мрежови такси и за бг, хората може би ще предпочетат да са вързани към евро ако не към лев. Освен това имат наказателна такса - 13% при ликвидация.

Освен това проблемът с локалното кеширане остава - трябва бг борса с нисък спред.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако искате стабилна валута валута във времето, може да се направи единствено чрез свързването й към златото или среброто. Другото което ви трябва е трезор, най-добре много трезори, на всяка бензиностанция примерно, както са банкоматите за фиатки. А какво ще има вътре трезорите? Калибрирани Спектрографи, които проверяват златото което пускате вътре дали наистина е злато, веднъж попаднало златото вътре то си седи там, докато някой друг не го вземе срещу крипто-лев. Най- добре е да този трезор да бъде бетониран целия за да не се краде, а да има възможност само да се тегли електронно с крипто-лев чрез блокчейна на крипто-лев. Важно е във всеки трезор да има малко количество злато за да не си струват опитите за крадене. Друг важен момент е броя на изкопаното злато в световен мащаб, то не е много и трябва да се изчисли за да се приравни броя златни монети към единиците на лев-койна. Самия трезор ще служи единствено като проверяваща машина злато ли се пуска в нея или боклуци, освен че си е трезор. И така... по няколко трезора във всеки град, а защо не и 1000 трезора. Номера е да са в оживени райони и да се наблюдават с камери. Златото е най-подходящият метал, защото  е оскъден и все още не се създава по изкуствен начин. Също така не е нужно да се ползват монети, може да са цилиндърчета, топчета, или някакви други форми с логото на крипто-лев-а. Може да се изработи машината и като претопява метала и след това го излива във същата форма в която е бил преди това, не е трудно за изпълнение, има си индукционни пещи които го правят за секунди предвид малките размери на метала, като се измерва температурата на топене на метала, както и теглото, ковкоста, еластичността, по всякакви признаци може да с епровери дали е автнтичен, че дори и рентгенови лъчи, може и по електропроводимост, но резултатите биха били лесни за подправяне...според мен идеята е напълно постижима и ако имам време лично аз ще го направя много скоро. ако искате размислете се по темата, така си решаваме всички проблеми откъм дигитализиране на ФИАТ...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@cryo13 вържи го за еврото като валутния борд и ще ти отпаднат всички енергоемки дейности... само дето и аз не разбрах кой ти е дилъра...?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове