Jump to content
hash.bg - биткойн форум
Tronald Dump

Данъци върху печалби от продажба на криптовалути

Recommended Posts

@vamp111 Абе аз знам, ама се зачудих наистина данъчните в четвъртък какво мислят по въпроса. Защото на тях отвреме навреме им се случват къси съединения в кратуните, като безумието, че трябва да се издават касови бележки от търговците при получаване на плащане през PayPal. И става едно чудене и маене при счетоводителите...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

фирмената ни счетоводителка е собственичка на една от най-големите счетоводни кантори в Пловдив, клиенти са и много сериозни бизнеси в София, Пловдив и Варна

има банкови сметки в Малта, Люксембург и ОАЕ, притежава Биткойн от няколко години и ми каза да не се занимавам с глупости понеже яснота за това в закона все още няма, не трябва да имат и притеснения хората

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
On 2/28/2018 at 1:31 AM, stamat said:

Сети ли се да питаш, дали търговия криптовалута-криптовалута се смята към този оборот. Или се взима предвид само криптовалута <-> реална валута.

Тя тази, на която попаднах хич не й беше комфортно да говори за крипто. Каза само, че за всяка операция на покупко-продажба трябва да се отчита.  Опитах се и за копаенето да я поразпитам как е въпроса, ама беше доста уклончива - дали при придобиване се отчита нещо или само след продажба. В САЩ ги карат да си плащат по моментна цена в деня на придобиването... Аз като видя, че на някой не му мн ясно, /то като няма закони, нормално/ не продължавам с въпросите, за да не я карам да си измисля. При всички положения аз ще декларирам само фиат.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
On 3/1/2018 at 8:58 AM, vamp111 said:

фирмената ни счетоводителка е собственичка на една от най-големите счетоводни кантори в Пловдив, клиенти са и много сериозни бизнеси в София, Пловдив и Варна

има банкови сметки в Малта, Люксембург и ОАЕ, притежава Биткойн от няколко години и ми каза да не се занимавам с глупости понеже яснота за това в закона все още няма, не трябва да имат и притеснения хората

Не ме изненадваш, че тя има такова твърдение. Те твърденията са лесна работа, после при проверките си проличава кой колко се справя /без подкупи - с тях винаги е по-лесно/. Това като лекарката на една приятелка, която й беше казала, че няма проблем да пуши по 5 цигари на ден докато е бременна. Моя отговор на толкова смели изказвания е "тя ли ще ти гледа детето с астма/алегии или ти"? И моя принцип не е толкова от страх дали ще ме хванат ако не платя, а просто въпрос на светоглед. Иначе, в България са ясно описани случаите на освободени доходи - няма как да набуташ там криптото.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
42 minutes ago, mouseee said:

Тя тази, на която попаднах хич не й беше комфортно да говори за крипто. Каза само, че за всяка операция на покупко-продажба трябва да се отчита.  Опитах се и за копаенето да я поразпитам как е въпроса, ама беше доста уклончива - дали при придобиване се отчита нещо или само след продажба. В САЩ ги карат да си плащат по моментна цена в деня на придобиването... Аз като видя, че на някой не му мн ясно, /то като няма закони, нормално/ не продължавам с въпросите, за да не я карам да си измисля. При всички положения аз ще декларирам само фиат.

За мен няма логика всяка операция да се отчита. А и не виждам как който и да е било може да проследи 7-8 борси, 15 валути - че в данъчното едва онзи ден сложиха пос терминали, нещо нормално за западния свят от 2003г. насам :D Вход-изход като се отчете разликата и плащаш. Да сме магазин да цъкаме касови ок, ама не сме :D Не мисля ,че един форекс/ETF/валутни двойки брокер отчита всяка транзакция в борсата, по-скоро левовете в сметката на края на годината?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
On 3/2/2018 at 10:14 AM, Wabi said:

За мен няма логика всяка операция да се отчита. А и не виждам как който и да е било може да проследи 7-8 борси, 15 валути - че в данъчното едва онзи ден сложиха пос терминали, нещо нормално за западния свят от 2003г. насам :D Вход-изход като се отчете разликата и плащаш. Да сме магазин да цъкаме касови ок, ама не сме :D Не мисля ,че един форекс/ETF/валутни двойки брокер отчита всяка транзакция в борсата, по-скоро левовете в сметката на края на годината?

инвестиционните поседници точно така отчитат позиции и към края на годината, ако си на печалба плащаш, ако не си обаче не ти се прехвърля загубата за приспадане от следващи години... затова данъчните искат на същия принцип да са и криптото

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоест инвестиционните посредници отчитат всяка транзакция? Обаче те имат софтуер и бюджети за тая работа, все пак са фирми.

Отново се утежняват излишно нещата и някои хора ще предпочетат да платят 0% данък в някоя друга държава от ЕС и да си харчат там вместо да обясняваш на някоя лелка на 60 какво е крипто, а тя едва оня ден е разбрала, че кредитните карти имали лихва :D:D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят инвестиционен посредник изпраща в НАП само информация за разликата в салдото ми на 1 януари и 31 декември като се елиминират вноските и тегленията. Разясниха ми, че нямат ангажимент да тълкуват закона кое е печалба и кое не е, това си е работа между мене и НАП. Е, разликата в салдата може да е печалба от приключили сделки, може да е от отворени и незатворени позиции. Може да е от инструменти, които се облагат и от които не се облагат. Представям си как някой в НАП почва да ти смята всички сделки за годината и да изчислява. Някой ден ще си имаме разправии с тях по тези въпроси, но ми се струва, че няма да е скоро.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Това е казано в закона:
чл.33
(3) Облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и от търговия с чуждестранна валута е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка.
(4) Реализираната печалба/загуба по ал. 3 за всяка сделка се определя, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив. Когато финансови активи от един вид, издадени от едно лице, са с различни цени на придобиване и впоследствие се продава част от тях и не може да бъде доказано коя част се продава, цената на придобиване на всеки един от тях е средно претеглената цена, определена въз основа на цената на придобиване на държаните към датата на продажбата финансови активи от същия вид и издател.

И това ще искат от НАП, ако се появат и ще е твоя работа да им предоставиш инфото, ако пък не ще те цакат на салдо явно, което както сам си казал може изобщо да не е печалба... това за инвестиционния посредник де.
Иначе за криптото няма откъде да вземат салдо освен по движения реални в банката ти. Аз и затова възприемам този подход - на реализирани в БГ пари - не съвсем по закона, но пък нямам намерение да плащам данъци за пари, за които банките могат да откажат трансфер в БГ.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 14 часа, mouseee написа:
 но пък нямам намерение да плащам данъци за пари, за които банките могат да откажат трансфер в БГ.

;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тоя ред на мисли самото закупуване и държане на крипто не се декларира, но вече при продажба, дори и на загуба, трябва да се декларира. Съответно при купени койни 2017та примерно и продажба 2018та се декларират 2019та, като при последващи продажби вече не може да се приспада стойността на която са купени, тоест не може да се прехвърля в бъдещи години.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

*За целите на данъчното третиране доходите от продажба на валутата се третират като доходи от продажба на финансов актив.

т.е. не си ли продал, не подлежиш на данъчно облагане.

освен това тук, трябва да треперят фирмите, които са обявили че част от дейността им е свързана с покупко-продажба на криптовалути

за обикновените съвестни данъкоплатци като нас, остава само да гадаем как НАП може да стигне до сделките ни :D 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.advokatami.bg/startup/bitcoin-affairs-taxes/

Нищо ново, но малко по-различен поглед...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 22.11.2019 г. at 19:09, batibon написа:

https://www.advokatami.bg/startup/bitcoin-affairs-taxes/

Нищо ново, но малко по-различен поглед...

"Съгласно решението на съда, което е задължително за прилагане и в България, покупката и продажбата на криптовалути срещу национални такива се счита за облагаема доставка. Тя обаче е освободена от ДДС." Текса е противоречива и меко казано смешен за хора, които разбират от данъци. Налице е доставка и то на финансов актив ( криптовалута срещу пари в обръщение ( виж. ЗДДС за понятието пари в обръщение). Тази доставка е освободена (Изброена е в раздела на освободени доствакив в ЗДДС). Моля помислете за регистрация по ЗДДС? Трябва ли да се прави подобна ако оборота от продажба на финансови активи (криптовалута) , ако същия е 50 001 лева през последните дванадесет месеца ? :)

В идеалният от данъчна гледна точка случай купуваме дадено количество биткойн в един момент и продаваме същото в друг. Това обаче не винаги е така. Възможно е фирмата да е закупила 1 биткойн за 5 000 долара, а след това още 3 за сумата от общо 21 000 долара. Ако след тези две сделки фирмата продаде един биткойн за сумата от 10 000 лв., то каква точно печалба е реализирала?" Моля четете счетовдните стандарти там пише всичко :) въпроса е решен, в кой момент се признава прихода срещу него колко разход стои и едва тогава как се получава счетовoдната печалба, която от своя страна подлежи на преобразуване за данъчни цели и едва тогава данъчната печалба подлежи на облагане с "данък печалба" !!!! Забелязвам в статията понятието "фирма" - вж. ТЗ, в данъчните закони се побрави с понятоето ДЗЛ, а в ЗСч. предприятие. Това са много различни неща. Ако ЕТ е фирма по смисъла на ТЗ и е ДЗЛ по ЗДДФЛ и извърши въпросната операция ще плати 15 % данък върху данъчната печалба ( Вж. ЗКПО за понятието ДП ) .докато ако ООД е също с фирма по ТЗ, но е ДЗЛ по ЗКПО при извършаване на аналогична операция ще зашлато 10 % коропративен данък върху печалбата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, а как стоят нещата ако не минавам през Фиат а плащам директно с Крипто.. например с Coinbase картата това е възможно, или си купиш Лаптоп , злато итн. и платиш директно с Bitcoin? ....като се има на предвид че все повeче Shops акцептират Крипто

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако плащането е директно с крипто (това може да го разбереш от фирмата посредник на магазина, също и тази CB карта за която говориш може би ползва подобна услуга) значи не дължиш данък. Ако обаче схемата им работи както bitpay например (ти си даваш койните на битпей те вместо теб плащат на магазина във фиат) тогава фирмата посредник в случая битпей може да подаде информацията ти на НАП и да дължиш данък, защото самата сделка при тях представлява ТИ си продаваш на ТЯХ койните, което си гененрира данъчно събитие.

не знам дали го обясних достатъчно ясно, пиши ако не си ме разбрал. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

иначе с CB картата се плаща директно с Крипто , но таксите все още са малко високи. ( https://www.coinbase.com/card ) ... има и др. алтернативи  като WIREX например, но там първo обменяш в Фиат (което не желаем :)) има разбира се и др.  Kriptofrendly алтернативи описани тук : http://nada.cc/#Разплащателни-сметки-Сравнение-на-разходи

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

This card is issued by Paysafe Financial Services Limited. Paysafe Financial Services Limited is authorised by the Financial Conduct Authority under the Electronic Money Regulations 2011 FRN: 900015 for the issuing of the electronic money and payment instruments.

свържи се със съпорта на CB да ти обяснят, дали тази фирма paysafe прави точно това което ти казах, обръща криптово във фиат и така се разплаща с магазина или превода е директно в крипто

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове