Jump to content
Честит празник на всички БЪЛГАРИ ×
hash.bg - биткойн форум
Tronald Dump

Данъци върху печалби от продажба на криптовалути

Recommended Posts

Има ли случай до сега на някой подал декларация за крипто доходи да е проверяван от НАП и какви документи са искали за доказване на декларираното?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещата са си все същите. Добре е още при подаването на декларацията да се приложат разпечатки за цената на придобиване и продажната цена по всяка сделка срещу фиат, както и платежни нареждания и извлечения от платежни операции, защото още тогава ще си ги доказал и няма какво повече да се проверява впоследствие.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм чул някой да му е правена проверка, а и като си платил данък най-малкото си чист пред данъчните, няма да имат голям зор да те проверяват задълбочено. Тук ставката е 10% и е доста просто да си сметнеш и платиш данъците стига да искаш.

Това с разпечатките може да е доста сложно начинание, особено, ако търгуваш с 15-20 валути през 2-3 борси. Пък как ще обясняващ трейдинг тип alt/btc или eth/btc ми е бедна фантазията :D

Според мен най-лесно е просто да си попълних X пари изкарани, 10% платен данък, пък ако някой дойде да ти иска документи просто им даваш цялата трейдинг история и да се оправят. Само имай предвид, че някои борси не пазят за повече от година назад историята ти, та е хубаво да си бекъпнеш данните.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@skd е прав, сметката е проста

@Wabi повечето борси имат собствен леджър и ти дават възможност да си направиш въпросното извлечение

пак да кажа в България сме, не се впрягай толкова @НякойТам

сметни си 10% на това което си пуснал към БГ банка като печалба, плати си ги и ще ти е мирна главата

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо малко офтопик, но все пак свързано с темата:

https://www.economic.bg/bg/a/view/tyrgovijata-s-bitkojn-veche-shte-iziskva-registracija-v-nap-i-taksa-119879

Това нали не важи за трейдърите, които ползват борси (а не предлагат услуга като борса или чейндж)?

Защото, технически погледнато, и те са "търговци на криптовалута", но май заглавието на статията е некоректно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 12 часа, pastet89 написа:

Нещо малко офтопик, но все пак свързано с темата:

https://www.economic.bg/bg/a/view/tyrgovijata-s-bitkojn-veche-shte-iziskva-registracija-v-nap-i-taksa-119879

Това нали не важи за трейдърите, които ползват борси (а не предлагат услуга като борса или чейндж)?

Защото, технически погледнато, и те са "търговци на криптовалута", но май заглавието на статията е некоректно.

ако имаш фирма трябва да се регистираш, ако нямаш фирма не трябва да се регистрираш, то и преди беше така

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте. Имам btc купуван преди години и не пазя никакви бележки за придобиване. Доколкото разбирам просто попълвам общата сума на продажба и плащам 10% върху това, сумата е малко под 20к ако има значение. Трябва ли да прилагам някакви разпечатки или банковата сметка/easypay като продам през localbitcoins например. 

Благодаря и приятен ден. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото разбирам, освен десятък трябва да се плаща и самоосигуровка на 510лв на месец +10% данък социални разходи върху осигуровката?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Здравейте ,
Четох доста неща по форума , някои полезни и някои не толкова .  Доста доста дълго време съм в крипто  и както се подразбира в последно време с покачването на цената BTC  много хора включително и аз искаме да разтоварим малко . Нямам проблеми със теглене , търгуване ,съхранение , но в такъв момент  възнамерявам да взема някои по скъпи материални играчки,  която стойност надхвърля значително тази която е позволено да не се декларира.
Пример - един човек никъде не се води на работа , няма бизнес няма нищо декларирано и в един момент купува два апартамента примерно !  В случая този човек няма да проблем да изтегли тези парите  кеш  и да покаже че е продал биткойн ако някой някъде го изиска . Проблема е че не може да докаже на каква цена , кога точно ги е взел или търгувал от къде ги е взел  и в същото време  не иска да бъде облаган с нещо !
Въпросът ми е как този човек може да постигне подобна сделка и всичко да бъде чисто ?
Смятам че много хора ги интересува този въпрос и много знаят точния отговор стъпка по стъпка как да стане и затова моля само и единствено да ми отговорят хората които  са постигнали този резултат !
Ще се радвам и дори бих пратил дарение BTC  на този който напише точен  и ясен отговор

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Rocket написа:
моля само и единствено да ми отговорят хората които  са постигнали този резултат !

Честита нова година майор Михов.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
12 minutes ago, Rocket said:
Здравейте ,
Четох доста неща по форума , някои полезни и някои не толкова .  Доста доста дълго време съм в крипто  и както се подразбира в последно време с покачването на цената BTC  много хора включително и аз искаме да разтоварим малко . Нямам проблеми със теглене , търгуване ,съхранение , но в такъв момент  възнамерявам да взема някои по скъпи материални играчки,  която стойност надхвърля значително тази която е позволено да не се декларира.
Пример - един човек никъде не се води на работа , няма бизнес няма нищо декларирано и в един момент купува два апартамента примерно !  В случая този човек няма да проблем да изтегли тези парите  кеш  и да покаже че е продал биткойн ако някой някъде го изиска . Проблема е че не може да докаже на каква цена , кога точно ги е взел или търгувал от къде ги е взел  и в същото време  не иска да бъде облаган с нещо !
Въпросът ми е как този човек може да постигне подобна сделка и всичко да бъде чисто ?
Смятам че много хора ги интересува този въпрос и много знаят точния отговор стъпка по стъпка как да стане и затова моля само и единствено да ми отговорят хората които  са постигнали този резултат !
Ще се радвам и дори бих пратил дарение BTC  на този който напише точен  и ясен отговор

Aко сумите са толкова големи, може би си струва да си направиш офшорка. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, axl100 написа:

Aко сумите са толкова големи, може би си струва да си направиш офшорка. 

Както споменах нямам проблем да ги съхранявам или тегля . Нямам и проблем да ги развъртя така че да постигна целта , но ще отнеме много време . Разбира се ще се консултирам с адвокати,  счетоводители и всеки друг който се сетя , но ще е добре и мнението на човек преминал през това ! Все пак през 2017 доста хора са диверсифицирали по някакъв начин портфолиото си ! 

Ако имаш предвид да направя офшорка и от там да ги развъртя някак си , ще се радвам да чуя по подробно как :wacko:

Благодаря за отговора :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
8 hours ago, Rocket said:

Както споменах нямам проблем да ги съхранявам или тегля . Нямам и проблем да ги развъртя така че да постигна целта , но ще отнеме много време . Разбира се ще се консултирам с адвокати,  счетоводители и всеки друг който се сетя , но ще е добре и мнението на човек преминал през това ! Все пак през 2017 доста хора са диверсифицирали по някакъв начин портфолиото си ! 

Ако имаш предвид да направя офшорка и от там да ги развъртя някак си , ще се радвам да чуя по подробно как :wacko:

Благодаря за отговора :)

Ами купуваш имот с офшорката и си го ползваш като твой. За подробности обаче трабва да питаш професионалисти. Ако не те мързи виж този канал в YT https://www.youtube.com/user/nomadcapitalist

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте скъпи приятели/крипто ентусиасти. Имам следният казус и моля за информация/съвети.

Един приятел разполага с 1 BTC закупен от Coinbase и иска да го продаде тук в БГ. В момента е тук, но живее и работи в Хамерика. Каза, че ако продаде BTC през Coinbase трябвало да заплати около 35% данък (това вярно ли е). В случай, че го изтегли от Coinbase и го прати към wallet и се направи п2п продажба трябва ли да попълва някаква декларация за данъчните в САЩ? Ако реши да го продава тук в БГ посредством CRYPTO.bg как ще е по добре на части или на веднъж и подлежи ли на някакво деклариране пред НАП? Предложете някакъв вариант за "разкешване" :)

Също така някой, ако се занимава с п2п покупко-продажба и има интерес да си закупи 1 BTC на цена по-ниска от Борсите в момента на сделката моля да ми пише на лично (без нелепи предложения и хора регистрирани преди няколки дни, предполагам разбирате какво имам на предвид). Благодаря и бъдете здрави!

HODL

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
35 minutes ago, Sundy said:

Клипчето е страхотно, но не ми дава отговор на въпросите :(

Aми то не беше в отговор на въпроса ти, но всъщност го прави. България има договор с Хамерика да предоставя данни за всички лица имали някъкви икономически отношения с Хамерикански даннъкоплатци до четвърто коляно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, много полезни са последните 2 клипчета. Доколкото разбирам когато търгуваме крипо двойки няма нужда сделките да бъдат декларирани, но какво се случва при крипто/фиат, когато фиата си стой на борсата, а не го теглим. Примерно депозирали сме с крипто в бинанс и сме продали част от него за евро. Нямаме намерение да кешираме фиата, а решаваме да чакаме по-ниска цена на крипто за да купим, но годината свършва. Следва ли да декларираме този фиат, който е на борсата?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 3 часа, haly17 написа:

Здравейте, много полезни са последните 2 клипчета. Доколкото разбирам когато търгуваме крипо двойки няма нужда сделките да бъдат декларирани, но какво се случва при крипто/фиат, когато фиата си стой на борсата, а не го теглим. Примерно депозирали сме с крипто в бинанс и сме продали част от него за евро. Нямаме намерение да кешираме фиата, а решаваме да чакаме по-ниска цена на крипто за да купим, но годината свършва. Следва ли да декларираме този фиат, който е на борсата?

ако изтеглиш печалбата от борсата в/ъ изтеглената сума дължиш 10% 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На борсата няма значение колко имаш, няма значение дали ти е печалба или не, това е междинна сума в сметка, която утре може да стане 10 пъти повече или 0. Няма как да дължиш каквото и да било на когото и да било.

Като минат парите в личната ти банкова сметка, това вече е официален документ с който ти имаш доход, тогава има данъци.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове