Jump to content
hash.bg - биткойн форум

NXT - проблемът за дистрибуцията на POS базирани криптовалути

St0ky
 Share

Recommended Posts

Нямам намерение да плюя по добре поддържаната и информативна тема на Дани. Моята цел е да повдигна въпроса за дистрибуцията (предлагам да го наричаме разпределение) на монетите зад Nxt. Ако сте следили проекта от самото му начало трябва да знаете, че монетите са разпределени с генезисния блок на 73 първоначални инвеститори. Проблемът за честния старт е съществена слабост за всеки POS базиран крипто проект и ако съдим по информацията от тук то нещата не изглеждат никак добре - 0,13% от всички портфейли (или общо 145 на брой) съдържат цели 74,38% от всички монети в обръщение(към 25 юни 2015). Според скромното ми проучване тези проценти не са се променили съществено в последната една година. Всички положителни неща, които се случват около проекта, и потенциала му да се развие в една работеща децентрализирана икономическа платформа са компрометирани от лошото разпределение - причина, която може да отблъсне много инвеститори и потребители с назряващ интерес.

Аз бих се отблъснал от валута, ако топ 20% не държат ПОНЕ 80% от нея... 

Предполагам търсиш инвестиране в ранен етап, но тук същественото е, че разпределението за година и нещо не е отчело промяна. Какво значи това?

Извън темата това е графично цената: 

2ln8hzt.jpg

• 4 weeks later...

2ln8hzt.jpg

NXT загуби близо 25% от капитализацията си. Дебелаците губят търпение и разтоварват чантите, няма как лошата дистрибуция да доведе до нещо хубаво. Питането е , кога ще спре преразпределението на монетите и къде?

Той предлага и друго. Да се придобиват активи чрез фиат или Btc (както това се случва в момента в някой борси), но да се изплащат дивиденти само в Nxt. В това има доста потенциал защото ще се засмукват пари в Nxt икономиката и ще се създадат условия тя да раздуе капитализацията си благодарение на разрастващите се бизнеси (подобно на ефекта от мултипуловете подхранващи POS монетите като за целта продават изкопани PoW стотинки и купуват и изплащат в PoS, с огромната разлика, че говорим за реални потоци от фиат към nxt). Тук според мен е разковничето и трябва обществото зад проекта да работи здраво в увеличаване на здравословните активи и естествено - рекламата. Това ще направи разликата с 99% от криптомонетите, които нямат друга реална функция освен да се разменят на пазарен принцип за биткойни и да се търси печалба от спекула.

• 4 weeks later...

В началото бях приятно изненадан от обществото, последните дни като чета какви глупости ги натвориха във форума си, съм доста разочарован. 

• 5 months later...

Марк опитва да разтовари скъпоценните си койни но няма ликвидност :(. Един от старите китове познат още като досадника  с ламборджинито, можеше да изкара инвестицията си на части, но вместо това издъмпи пазара, който беше тръгнал нагоре след дълга акумулация от страна на други хора. Сега настъпва интересната част, може и да видим трицифрен резултат, което ще е голяма оферта :).  По мои груби сметки Марк е купил 30 млн NXT за 3000 BTC. Редистрибуцията е факт. Това е добра новина.