Jump to content
hash.bg - биткойн форум

Биткойн новини от света

Recommended Posts

Стив Возняк: биткойнът е по-добър от златото. Освен за биткойна, Стив Возняк се изказа положително и за криптовалутата Ethereum, смарт-договорите в която разкриват невероятни възможности.

https://www.kaldata.com/it-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B2-%D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D1%8F%D0%BA-%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D1%8A%D1%82-%D0%B5-%D0%BF%D0%BE-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%8A%D1%80-%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%BB%D0%B0-263663.html

Да кажа първо, че и аз съм фен на биткойна.

Но не се бях замислял, че консумацията на електроенергия е толкова голяма. Какво би станало след няколко години ? Прекалено много ми се вижда сега, а след годин като започне да се ползва масово какво би било? Ето тази статия ми попадна. Ако някой може да изкаже мнение

https://digiconomist.net/bitcoin-energy-consumption

Да ти кажа, мислел съм си неведнъж и два пъти по този въпрос и съм си задавал много въпроси с облачен бъдещ отговор.​Това си е сериозен бъдещ проблем, който може да не завърши добре. И макар да виждам от статистиките тук, че с този ток могат да бъдат захранени над 2 200 000 американски домакинства и умопомрачителните числа зад това, те все пак са в глобален мащаб и вероятно са нищо и един комар пред икономическите щети, които са нанесли банките в историята, да не говорим за разходите им, тлъстите бонуси и нахалните законни кражби от всеки един човек на планетата, имал нещастието да има взимане-даване с тях. Така можем спокойно да продължим на печалба, въпросът е в другата страна на проблема.

В дългосрочен план това е едно истинско екологично бедствие. Представете си тоновете емиисии CO2 във въздуха, тоновете боклуци и опасни отпадъци, усилване ефекта на глобалното затопляне. Ако не се измислят и изобретят нови щадящи природата методи на използване на енергия по икономичен начин, това е по-голямата тревога. Забелязал съм, че хората поначало не мислят за тези последствия и приемат природните ресурси като даденост, докато един ден не се случи. Не че вече не е започнало. И не само блокчейнът е виновен, индустрията просто следва другите индустрии и безотговорността им. Особено при децентрализирана система хаосът в това отношение е още по-голям. Те на правителствено ниво не могат да се разберат, камо ли на никакво ниво. Те за един форк не могат да се разберат, съвсем децентрализирано. Но няма да е далеч моментът, в който ще трябва да се търси решение на този проблем било доброволно или под правителствен натиск.

Според мен, ако биткойна стане международна валута, това ще доведе до засилен интерес към разработването на ядрения синтез, което може да реши много енергийни проблеми на планетата. Която страна има такива реактори ще може да копае, което би и дало икономическо предимство в световен мащаб. И аз от начало си мислех, че това може да се окаже проблем, но явно за сега не е.

Това са просто факти. Малко фрапиращи, но все пак да се знае, че Биткойн мрежата не функционира просто, ей така, в интернеда. Новите биткойни не се създават от нищото, но в същото време не е много правилно да се каже, че струват колкото електроенергията, необходима за поддържането на мрежата. В момента не може да се правят съпоставки, защото степента на adoption е ниска, но все пак стойността на самата мрежа е в пряка зависимост от тази електроенергия, защото гарантира сигурността ѝ. 

А за това дали Биткон ще доведе до екологичен проблем, ... не е много сигурно за по-далечното бъдеще ако остане PoW. Неслучайно в момента огромно количество от тази енергия се произвежда от ВЕЦ. Исландия също не случайно е една от държавите, с голяма концентрация на миньори. Който произвежда електроенергия от въглища едва ли ще тръгне да копае биткойни, освен може би някои по-"глупави" държави, където цари безконтролност и корупция.

Има и още нещо, за коеот си мисля аз - енергия от слънцето натрупвана в спътници на орбита, но не мога да преценя дали е възможно. ... Мнозина смятат, че сме пред прага на енергиен пробив и въглищата и нефта в сравнително близко бъдеще (стотина години) ще бъдат изоставени.

Аз си мисля и за нещо друго в глобален мащаб. Не зная дали има статистики които измерват пропиляването на "икономическа енергия" в световен мащаб - неефективна "поглъщаща" финансова система базирана на хегемония на трети страни (само това е огромна цифра), бюрократщина, корупционни модели базирани на посредничество. Според мен, ако всичко се децентрализира и започне да работи по-ефективно, то много неща ще започнат да се случват по-бързо в т.ч. фундаменталните науки. Представете си какво би могло да стане ако развитието на физиката и биологията се ускори в пъти?

​Така е, за технологичната валута трябва да се търси технологично решение. Било в протокола, било като икономичен екологично щадящ добив на енергия, било комбинирано. Но едно е сигурно - така не може да продължава още дълго време. Биткойнът може да се окаже и ускорител за разработването на ядрения синтез, водородното гориво, вецове и кой знае още какво в бъдеще - синтез на тъмна материя или нещо... Всеки ден е възможно да бъде открито нещо революционно ново на места като ЦЕРН и това ще промени света към едно по-добро място. А биткойнът създава една от движещити мотивации за това - алчността. Както предполагам на всички ни е ясно, в момента алчността движи петролната индустрия, фосилната индустрия и какво ли още не, замърсяващо де що има планетата. Всички виждаме вече глобалните промени в климата. Но чрез увеличаване на пазарната капитализация на биткойна, ще се увеличава и алчността за него, ще доведе до волю-неволю масово наливане на инвестиции в авангардни екотехнологии, просто защото няма да има вече накъде, ще трябва да се защитят вложените вече много по-огромни инвестиции. Изказвам само предположения и представи за добрата страна  на нещата. Не всичко е само черно.

​ 

Аз си мисля и за нещо друго в глобален мащаб. Не зная дали има статистики които измерват пропиляването на "икономическа енергия" в световен мащаб - неефективна "поглъщаща" финансова система базирана на хегемония на трети страни (само това е огромна цифра), бюрократщина, корупционни модели базирани на посредничество. Според мен, ако всичко се децентрализира и започне да работи по-ефективно, то много неща ще започнат да се случват по-бързо в т.ч. фундаменталните науки. Представете си какво би могло да стане ако развитието на физиката и биологията се ускори в пъти?

Ако се замислиш реално, в момента човечеството добива енергия по един крайно нерационален и разхищаващ начин, като се има предвид технологичното развитие, което е по-напред. С инвестиции на малка част от сега разхищаващите се ресурси и финанси, досега да сме открили "топлата вода". Като цяло, цялата индустрия е екологично безотговорна. В България също сме така, а един куп чужди вредни производства се местят от запад и идват да тровят, разхищават и замърсяват тук.

Аз се надявам това да се промени, но кой знае, може да се мине и през "тъмни векове" в това отношение, т.е. разцвета, до който може да доведе децентрализацията може да се случи и по-късно, а защо не и да се стигне до създаването на нова цивилизация. Сегашната "Западната" загнива необратимо, а в Югоизточна Азия кипи от енергия. Тайланд е с голяма вероятност да се децентрализира първа, Япония захапва здраво. Предвижда се финансово включване на няколко милиарда невидяли банка и интернет хора. Да видим.

Благодаря за мненията ви. Разбира се трябва да видим кое ще е най-лошата част от случващото се и да гледаме за в бъдеще. Бях чел преди време, че Тесла е бил казал, че ако овладеем мълниите ще имаме неограничен ток.