Jump to content
hash.bg - биткойн форум

Recommended Posts

Става дума за Ethereum full node. Като цяло (IMHO) с въвеждането на PoS ще се случи нещо, за което може би не си даваме сметка още. За в бъдеще ще има блок вериги, които ще изискват full node (някои Ethereum, други на собствените вериги), за да валидират транзакциите в child chain или ако не са върху Ethereum като основна верига - само на собствените си вериги. Няма проблем това да става на PC в момента, но за в бъдеще, ако има условия, които ощетяват сериозно валидатора при спиране на работа ... поради спиране на тока или други причини (родител минава с прахосмукачката и чуква контакта), то валидаторите ще предпочетат да инсталират full node в облак или VPS. Това ще осигури много по-надеждна свързаност. 

Та подобна свързаност може да се предостави от всеки, който предоставя облачни услуги или VPS. Въпроса е да се изчисли колко блока на час се добавят и ако човек познава как работи трафика, на базата на това да каже колко общо на час ще се таксува. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@metaflute1 Не мисля, че трафика ще ти е проблем, по-скоро cpu/ram/ssd ще ти е необходимо сериозно количество, цената трафика ще остане малка част от формиращата се цена.

тук може да видиш големината на блокчейна им, обновяват статистиката на около 10 дни, расте главоломно(заради което тази справка е свалиха от официалният сайт), http://ethereumchainsize.com/

Ако на месец блокчейна им нараства с 100-150гб то трафика не би трябвало да надхвърля - х2 х3 което прави около 500GB трафика на месец(просто предполагам)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът тук е, че няма фирма, която да предлага релевантни пакети. Различните разценки имат друга логика, която предполага, че колкото повече дисково пространство ти трябва, толкова по-голям трафик плащаш. Най-скъпия пакет от една добра бг фирма дава 100GB дисково пространство за най-голям трафик - 5TB. А трябва да е обратното в нашия случай - малко трафик и много диск. Ще трябва да се говори индивидуално ... ако се наложи де. За сега нямам конкретна нужда, но може да се прибегне до този вариант ... в моя случай ще разбера дали ще търся подобно решение до 1 - 2 години. Но сега ми прищраква, че това ще стане пазарна ниша за подобен род нужди. Ако PoS се разпространи и стане сериозна работата, няма как да не започнат да прибягват до подобни решения. Ако някой има хостинг компания, трябва да се замисли за това. 

Едит: Според мен PoS валидаторите ще станат много зависими от тези услуги за в бъдеще. Едно време е можело да се копае BTC с PC, но сега не може. Тук е аналогично. PoS с PC ще отмре в един момент.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.digitalocean.com/pricing/

Нещо като начало 

64 GB 16 vCPUs 1,280 GB 9 TB $320/mo 

Но според мен всички тези VPS няма да са подходящи, ще трябва да си е нормална мощна сървърна машина работеща специално като фулл нод, домашни пс-та няма да вършат работа.

По скоро го смятай, като машина която да се купи + наем за да ти стои в колокейшън. В общи линии нещата тичат здраво към централизация, но на масата народ почти не му пука да ли е централно като рипъл или е децентрализирано, но след време това ще се промени.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

31.12.17 - 208GB

06.01.18 - 238GB

17.01.18 - 292GB

28.01.18 - 341GB

06.02.18 - 377GB

14.02.18 - 411GB

size on disk - full node - http://ethereumchainsize.com/

Месец и половина от началото на година + 203GB (size on disk) да вярваме ли да не вярваме ли, графиката от официалният сайт е свалиха декември.

Някъде юни/юли ще видим ли 1ТБ?

Края на 2018 ще видим ли 2ТБ?

2019 ще видим ли шардинг, ще помогне ли или ще е късно, а слой 2?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ivan аз понеже съм пуснал, на няколко компютъра btc.core node и си викам да направя един и за етер, като видях колко диск заема и се отказах, аз съм човек по принцип дето дълбае и не се отказва нещо като е намисли, по принцип..... е представи колко други хора така като мене са се отказали, е айде да говорим за децентрализация на етера сега :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ги споделя и скорошните раздори в етериум обществото:

https://www.coindesk.com/ethereum-developer-resigns-as-code-editor-citing-legal-concerns/

Ethereum Developer Resigns as Code Editor Citing Legal Concerns

https://www.coindesk.com/ethereums-magic-solution-fellowship-coders-embark-governance-quest/

Magic Solution? 'Fellowship' of Coders Embark on Ethereum Quest

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Six ICO startups have united under the aegis of Ethereum Community Fund (ECF) to support promising projects in the Ethereum space to the tune of over $ 100 million. Member companies of this Ethereum Community Fund currently include Cosmos, OmiseGo, Maker, Golem, Raiden, and Global Brain, a Japanese Venture Capital. 

https://smartereum.com/6-ico-startups-create-100-million-ethereum-community-fund-ecf/

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Блокчейн започва да се имплементира от нации и правителствени агенции. В първите 5-6 минути пазарите реагираха на това ... леко за сега:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, VSB написа:

Преди да се изстреля биткойна, Джеми Димън от Джей Пи Морган(стоящ зад етериума) раздаваше интервюта как това е балон и тн.., след няколко дни Виталик (пионката пчела) да това е балон ние се намираме в балон и тн.. (Кога ли пчеличката им Виталик ще изпуши, хич не го харесвам варианта всичко да се върти около една култова личност, ако нещо се случи с него и край)

След като се задръсти мрежата на биткойн и алтовете се изстреляха никой от там не излезе да каже това е балон - понеже етериума наваксваше

Сега както се очаква, биткойна пак 20к 30к LN, RSK, SegWit adoption (а и така мрежата му е отпушена) - започва пак балон сме, не купувайте, защото новите пари които ще влезнат ще отидат в Биткойн. А както се видя когато пада той другите потъват повече и после не се възстановяват толкова добре - което е някакъв много ясен знак, че няма да може да се флипне биткойна.

Но да човек трябва да инвестира колкото може да загуби, повече ако си е проучил нещата и разбора рисковете.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако някой адм. сметне, че на този пост мястото му не е тук, моля да се чувства свободен да го премести:

ПРОДАВАМ:

7 готови рига с по 6 карти rx480, клокнати на 29,4 mh/s, златно захранване, картите са с гаранция до Октомври 2019

работят в момента в Нанопул (към момента на пост-а, копат 0.11 ETH/ден) , намират се в Стара Загора в напълно оборудвано за целта хале, в затворен комплекс с ограничен достъп.

могат да останат там, с/у 1400лв. месечен наем, който включва: Ток, денонощна охрана, денонощна поддръжка, ежеседмично почистване/профилактика, професионално 8 kw/h охлаждане, 3 вида Интернет)  като само се смени адреса на получателя с вашия :) 

всичко работи безотказно (могат да се проверят лог-овете, при поискване) 

Крайна цена: 50 000лв

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
On 2/19/2018 at 11:07 AM, metaflute1 said:

Блокчейн започва да се имплементира от нации и правителствени агенции. В първите 5-6 минути пазарите реагираха на това ... леко за сега:

Само дето какво се случи , че след няколко часа даде грешка туита на ОМГ и новнината я няма вече?!!!  Някакви идея дали е реална ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам защо. Новината е факт. Меморандум е. Туитър акаунта на сеото: 

Виж JUNΞ (@JUN_Omise): https://twitter.com/JUN_Omise?s=09

Eто туит от сеото

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

31.12.17 - 208GB
06.01.18 - 238GB
17.01.18 - 292GB
28.01.18 - 341GB
06.02.18 - 377GB
14.02.18 - 411GB
22.02.18 - 442GB

size on disk - full node - http://ethereumchainsize.com/

С този темп - Юли - 1TB, ако се активизират нещата пролетта - заветната цел може да се постигне и Май - Юни. Последно до колкото прочетох Крипто котките и разни други такива игри са ги спрели за да не задръстват допълнително мрежата им. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

11.03.18 - ???GB -  все още няма ъпдейт в http://ethereumchainsize.com/ за големината на блокчейна. В последният си пост от 22.02 казва че диска от 500GB SSD му е почти пълен и в шеговит тон подканва за дарения за ново SSD. Може и да е направил ъпгрейд и да чака синхронизация.

Реално всички нодове при етериум, които са изградени с 500GB SSD са се напълнили и който иска е трябвало или трябва да ъпгрейдне с поне 2TB SSD(понеже 1ТБ ше се напълни до края на Юни ако не и по-рано). 

Реално преминаването от 500GB трябва да се е случило преди дни или седмица и нещо. Съответно много нодове, които копаят с 1 една карта или 2 - геймърските машини най-вероятно ще се изключат от мрежата и ще спрат да копаят едва ли някой ще си ъпгрейдва SSD-то. Тези с риговете са подготвени и ще изкарат поне до края на годината или докато стане 2TB. 

https://www.ethernodes.org/network/1

преди имаха мисля някъде към 24к нодове, сега са малко под 17к, юни ще броим пилци като мине 1TB и накрая на годината :)

TODAY -5.0%
LAST WEEK -12.2%
LAST MONTH -25.8%

Предполагам ще има един скок при въвеждането на POS(ако/когато) но няма да е кой знае какво. Освен тези проблеми предстои RSK който ако/когато заработи ще предостави до някъде по интересна среда за Solidity смарт договорите(по-евтино пространство и по евтино цпу)

Plasma - ъпгрейд който цели отделянето на смарт договорите от блокчейна

Raiden Network - ъпгрейд втори слой подобен на LN

Sharding - разделяне на блокчейна на парчета. Новите блокове да не се копират на всеки нод а на 10% или 30% от нодовете. Най-грубо казано за да не нараства толкова главоломно блокчейна.

Хубави подобрения, ако бяха пуснати от началото но мисля, че вече е късно а най-вероятно по-рано от догодина няма да се случи никое от тях.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези забавяния са изнервящи, защото раждат интрига за конкуренцията между Биткойн и Етериум. Остава да залагаме кой ще е първи. Не точно самите блокчейни, а вторите им слоеве се явяват конкуренти, защото целта е да предизвикат така жадувания масов ефект дори сред хората, които няма да е нужно да разбират какво точно се е случило в технологично отношение.

Според мен биткойн е напред, но дали адопшъна ще се случи с необходимата скорост ... щото и тук се иска известно време да улягат нещата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@metaflute1 Добре конкуренция, че има ... има. Но Бтк дръпна до 19к после падна ... след това Етера тръгна нагоре. Но ако примерно прогнозите се изпълнят за БТК 50к$ след юли... колко според теб може да дръпне Етера. И ако след 2 години е примерно 300к$ БТК ... мислиш ли че  може да го следва ? Разбира се както сега нещо подобно като съотношение на сегашното... не говоря да е плътнонзад него

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, vamp111 написа:

всичко следва БТК, ако БТК отиде нагоре, ще издърпа всичко след себе си

Това мисля, че ще спре.

Етера ще забави темповете доста, при масово приемане на биткойна. В един момент ще има масово прехвърляне на алтове към бтк, после обратно и после пак и с времето ще затихне. Аз го виждам БТК дърпа много 30К, етра дърпа до 0,1 , после пак пада всичко, етера повече и посел пак бтк дърпа и етера пак се пробва ама този път до 0.07 и така 2-3 вълни и после ще си останат алтовете с доминаця на бтк около 70% и с времето бтк ще се дърпа доминацията до 90% но бавно години 3-4 докато стигне 90%

Поне така бих се опитал да направя, ако бях голям играч с влияние.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм голям играч с влияние, вкъщи на СЕГА-та обаче... :)

има предвид, че налива ли се пари в БТК, налива се във всичко !  на Етера целта му е да закрепи 0.1 към БТК, няма друга по важна цел за ЕТЕРА, а и той покрива съвсем други ниши различни от БТК

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, vamp111 написа:

аз съм голям играч с влияние, вкъщи на СЕГА-та обаче... :)

има предвид, че налива ли се пари в БТК, налива се във всичко !  на Етера целта му е да закрепи 0.1 към БТК, няма друга по важна цел за ЕТЕРА, а и той покрива съвсем други ниши различни от БТК

Интереса към Етара мисля, че ще отслабне доста с пускането на RSK. Ако всичко си му работи както трябва и не се издънят(я бъг, я някой недостатък), ще бъде по-интересна платформа защото ще е базирана на биткойн-а. Дори и RSK да отнеме само 10-20% от влиянието на Етера, то за етера ще бъде голям проблем, защото тези 10-20% ще отидат в плюс към Биткойн. 

Отделно ако етера се срине ще повлече всички алтове след него в посока БТК.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

етера като пада, свлича цената на алт-овете базирани само на неговата основа със себе си, ерц токени и разните там от икотата дето пощуряха да правят.. но в/у етера с тези смарт контракти има доста РАБОТЕЩИ платформи и риъл адобшън

биткойна като пада, свлича цената на всичко със себе си що е крипто

аз друго си мисля, всичките токени дето хората купуваха като топъл хляб ги купуваха с етери, т.е не е ли логично ако вземат проектите да окапват и хората да излизат от тези ико-токени обратно в етереа да напомпа цената му ? тука говорим изцяло само за цена с/у фиат

пак да кажа, на етера целта му не е да изпреварва биткойн, това няма как да стане, ами да се закрепи на 0.1 към биткойн, това е както е валутния борд евро/лев

колкото до RSK аз също имам големи очаквания, но то не са едно и две неща, които предстоят за биткойн, само не знам нарочно ли ги бавят или просто работата е много... трябваше да пуснат мейнета още през Декември, не знам какво става, честно казано не ги следя

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, vamp111 написа:

колкото до RSK аз също имам големи очаквания, но то не са едно и две неща, които предстоят за биткойн, само не знам нарочно ли ги бавят или просто работата е много... трябваше да пуснат мейнета още през Декември, не знам какво става, честно казано не ги следя

имат пуснат testnet с кранче за биткойни (които са си истински но пуска по много малко и ако неси някой бот(който ще баннат ако трябва) не си заслужава да си играеш освен за теста) и mainnet от началото на годината. Бяха обявили че ще го държат 4 месеца затворен mainnet-a и след това ще го отворят(сега само за привилегировани). 

Все тръбят на първо място секюрити и много тестват, уж. Организират семинари по целият свят, следа им тутър телеграм и каквото има друго. 

Имаха сайт(но не го намирам сега), който показваше състоянието на двете мрежи, възможността за трансфер техен блокчейн <-> бтк блокчейн и при testnet и mainnetна двете мрежи. 

Изглеждат сериозно нещата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове