Jump to content
hash.bg - биткойн форум

Recommended Posts

11 hours ago, batibon said:

Тоест, не монетата е важна, а приложението и.

Да, коините по-принцип са едни числа без покритие, в началото може чисто спекулативно да поскъпват но ако нямат реална полезност ще се занулят.

Дори спекулативното поскъпване е в следствие на това че пазара се опитва да калкулира дали коина ще намери реално приложение в близките години.

Полезността на коина ще накара хората които не се интересуват от тях, да ги купуват за да ползват предлаганите с тях услуги. Иначе просто сегашните фенове ще въртят едни пари - zero sum game. А другото е разширяване на пазара (броя на потребителите).

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
11 hours ago, StanchoBS said:

Аз също не харесвам PoW и съм за PoS, но просо не вярвам в етера че ще го бъде. В момента вярвам в кардано, че в бъдеще , а може и още тази година да замени етера и така. Правена е от създател на етера и предполагам че ще има същите неща и дори ще са по добри, ще е само PoS и ще има лимит. В момента почти нищо не работи по нея и може да я видиш на 5 място по капитализация , значи има много хора като мен които са повярвали в нея. Ще поживеем ще видим

Може би е добра тази стратегия - да се купуват коини в самото им начало. Например прочиташ white paper като излезе и тогава вземаш решение влизаш или не. И не се опитваш да ловиш дъна и върхове, харчиш си ги за реално потребление и за други нови коини.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не забравяйте, че в дългосрочна перспектива ще има само един основен децентрализиран блокчейн в света.

Върху него ще има хиляди парични единици, смарт контракти и прочие. 

Това е теоретично заключение, не е моя мисъл.

Въпросът е кой ще е този блокчейн? Етериум имаха доста солиден шанс, защото почнаха и със смарт контракти, но са зле като разплащателна система (account based vs transaction based) и още по-зле като платформа за смарт контракти.

Биткойн е много напред, заради добрата си разплащателна система, но изостава със смарт контрактите. 

Така че не е много добра идея да се залага на малки койни с по-дълъг инвестиционен период от 1 година.

Много хора ме обвиняват в биткойн максимализъм, но забравяте че и аз съм минал по вашия път, че аз бях най-големия застъпник на етериум, че аз загубих много пари навремето от инвестиции в лайткойн, неймкойн и прочие. Просто с времето прекарано в крипто индустрията се прозират тези неща и след година две очаквам повечето от вас да мислят като мен сега...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Голямото сборичкване на етериум и биткойн предстои. И двете набират скорост в правилна посока. Върху Етериум ще тръгнат финанси при това масите в по-голямата си част дори може да не го разберат. Това е предимство, защото не изисква постепенно натрупване на критична маса. Според мен до следващия бтц халвинг ще преживеем много неща

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
On 21.01.2018 г. at 3:24 PM, stamen said:

Само не забравяйте, че в дългосрочна перспектива ще има само един основен децентрализиран блокчейн в света.

Може ли да поясниш защо смяташ, че в бъдеще би трябвало да има само един блокчейн. Каква теория ни води до това заключение? 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 27.01.2018 г. at 22:54, rippleche написа:

image.png.2ecae5f3831180f20eb0c826157bd6e7.png

@rippleche виж, че на виталик бутерин името е с два пъти i  това е фалшив акаунт, доста хора са се закачили да пратят, измамите са популярни в крипто средите

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 10.01.2018 г. at 8:17, vamp111 написа:

таргет ? :D към $ до тук добре

към БТК е малко по-сложно, ЕТН общността ще се опита да пробие 0.1 ако успее, вероятно ще стигне 0.175 от там селл към БТК и вероятно ще успеят да го закрепят на 0.1, нещо като валутния борд, това ще е полезно и за двете валути... народопсихологията това ми говори, дали ще стане само Виталик знае..

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 23 часа, Гари написа:

Може ли да поясниш защо смяташ, че в бъдеще би трябвало да има само един блокчейн. Каква теория ни води до това заключение? 

основно network effect. Ако имаме два блокчейна, които са скалируеми, с едннакви възможности, еднакво евтини (това е основно, при блокчейните нямаме Марк зукерберг, който да реализира печалба), всеки нов апликейшън ще клони да отиде в  блокчейна с по-голям брой ползватели. 

Фактът, че сега има толкова много блокчейни, се дължи на това, че повечето са направени с цел печалба от създателите си... Да не кажа всички, без биткойн

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, stamen написа:

Фактът, че сега има толкова много блокчейни, се дължи на това, че повечето са направени с цел печалба от създателите си... Да не кажа всички, без биткойн

ФАКТ!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е добре като остане само 1 блокчейн какъв ще е проблема ? Или просто вс алтове и т.н. ще си заминат

@vamp111 Да сега видях що съм последвал тоя ...!!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@rippleche много измами има, просто пазете се, информирайте се, четете по няколко пъти и ако нещо изглежда твърде добро да е истина, то значи 100% е измама...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
5 hours ago, stamen said:

основно network effect. Ако имаме два блокчейна, които са скалируеми, с едннакви възможности, еднакво евтини (това е основно, при блокчейните нямаме Марк зукерберг, който да реализира печалба), всеки нов апликейшън ще клони да отиде в  блокчейна с по-голям брой ползватели. 

Разбирам твоята логика, ти си ни като гуру тук и твоето мнение е важно за мен и не само за мен. Сега сме в ситуация, когато имаме много блокчейни, които нито са с еднакви възможности, нито пък са еднакво евтини. И на мен не ми изглежда толкова сигурно, че точно биткойн ще е победителя. ОК, сега си е безспорният №1, но виждаме как маса хора бягат в алтове заради високите такси и бавните транзакции. Другия месец етера може да го мине по капитализация, тогава кой ще е №1? Сега в блокчейна на етер транзакциите са три  пъти повече отколкото в този на биткойн? Има ли някаква статистика, която да ни подсказва кой блокчейн е по-използван в някакъв период? Не е ли възможно да си останат паралелно работещи няколко блокчейна с различни предимства? Ако основното са евтините транзакции, няма ли тогава да имат предимство блокчейните с криптоси, които не се копаят и няма миньори, които да искат все по-високи такси?  Как биха се променили нещата ако тръгне поне едно от приложенията, които се разработват за свързване на различните блокчейни в едно като AION, Polkadot, Cosmos, ICON  и т.н. Ето разни такива въпроси ми се въртят из главата, опитвам се да си отговарям сам, но доста често не ми се получава :). 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В дългосрочен план биткойн си остава номер 1 според мен. Ако някой проект се развие технически по-добре и докаже, че е поне толкова социално скалируем (разбирам това като пряко следствие от най-високо ниво на децентрализация в сравнение с останалите конкуренти и технически скалируем), колкото Биткойн + LN взети заедно, може и да успее да се нареди ... пак казвам - в дългосрочен план. Докато, обаче, Биткойн не срути наистина статуквото, говорим само за вероятности и в рамките на този период на несигурност може всичко да се случи. Етериум има предпоставки да избухне с въвеждане на PoS ... но не се ли подкрепи от реално работещи в обществото проекти, няма да е добре.

Не ми е много удобно да се поставям съм в опозиция на едното за сметка на другото, но точно докато си пишех поста забелязах един пост в тема (редит) за това, кой всъщност разработва Плазма. Поста е разяснителен от ОмисеГО и засяга и LN, опирайки се (вече явно) на неисказано в публичното пространство мнение на Poon. 

Plasma is a collaborative effort but OMG is deeply involved.

Plasma (including the paper) is an open, non-proprietary, community effort so accordingly it is important to present it in as neutral a way as possible so that anyone can participate. Collaboration on Lightning Network development was impeded to an extent by issues around perceptions of ownership of the technology and of the 'official' implementation. Early Ethereum client development had similar unintended issues. The primary author of both Lightning and Plasma didn't want to see that situation repeated here.

We will almost certainly be the first to build it according to developing specifications, because we need to get it done more than anyone else.

That said, OMG Network will scale the Ethereum mainnet for everyone to use.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поне се вижда IMHO, че точката на пряка конкуренция е подобни потребителски решения, които ще доставят с пълна сила социална скалируемост = mass adoption

EDITED: За уравновесяване малко. Ник Сабо няма как да не се вземе предвид
Conjectured governance under proof-of-stake seems to involve programmers & other amateurs making legal & accounting decisions. Bitcoin governance does not. Even when lawyers & accountants properly take over PoS governance, PoW governance will likely be far more socially scalable.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
On 1/21/2018 at 3:24 PM, stamen said:

Въпросът е кой ще е този блокчейн? Етериум имаха доста солиден шанс, защото почнаха и със смарт контракти, но са зле като разплащателна система (account based vs transaction based) и още по-зле като платформа за смарт контракти.

Биткойн е много напред, заради добрата си разплащателна система, но изостава със смарт контрактите. 

Така че не е много добра идея да се залага на малки койни с по-дълъг инвестиционен период от 1 година.

Много хора ме обвиняват в биткойн максимализъм, но забравяте че и аз съм минал по вашия път, че аз бях най-големия застъпник на етериум, че аз загубих много пари навремето от инвестиции в лайткойн, неймкойн и прочие. Просто с времето прекарано в крипто индустрията се прозират тези неща и след година две очаквам повечето от вас да мислят като мен сега...

В дългосрочна перспектива всички ще забравим:)

Твърдението е необоримо защото няма срок.

Междувременно ще има форкове, някои заради печалба други търсейки решение на реални проблеми, трети заради невъзможност за консенсус.

Мисля че правителствата ще пробват да влязат в играта с коини за да могат донякъде да упражняват контрол.

Ще има коини които предлагат сигурност (връщане на откраднати суми, проследяеми, регулирани от правителствата)  и анонимни - предназначени за криене на данъци и други престъпления. Обменните курсове от анонимни към редовни ще предлагат "безрискова печалба", която си е такса изпиране/муле.

Една от причините за успеха на биткоин и всички алткоини е вечната мечта/надежда на хората за бързо/лесно забогатяване.

Тази мечта няма да изчезне.

Биткоин няма да расте вечно, да приемем че е успешен и тогава ще остане стабилен (слабо растящ). Времената в които всички държащи биткоин печелят ще отминат.

Постепенно биткоинът ще се централизира към упешни бизнеси, монополи и престъпни групи.

Ножицата между бедни и богати в биткоин ще се разшири и тогава хората ще осъзнаят че и тази система не е честна. Проблемът е че няма да знаят кой е чорбаджията срещу когото да вдигнат революция.

Колко може да спечели един обикновен човек от това че валутата му е анонимна и колко може да спечели един корумпиран политик ако може спокойно да си получи подкупа в коини или бизнес, който си репатрира печалбите без да плаща данъци.

Във всяка финансова система ще има бедни и те ще смятат че системата не е честна и ще се включват в нови финансови системи, в които най-вероятно пак ще са бедни.

А дали биткоин ще е криптовалутата победител - с всеки форк идва въпроса кой от двата клона е истинския биткоин. Може би трябва да се сравнява портфейла от всички форкове на биткойн, срещу тези на етереум и другите съществуващи валути.

Криптовалутата победител ще бъде тази която реши всичките си екзистенциални проблеми, и ще можем да я обявим когато сме сигурни че повече проблеми няма да има.

Един от вариантите да остане една крипто валута е тя да е наложена от тиранин насила.

Друга причина за възхода на криптовалутите е надеждата че чрез тях обществото ще намери начин да функционира в trustless environment. Надеждата е че разни криптографски учени ще открият начин да разрешат проблема че хората си нямат доверие. Тъжно. А анонимността не поражда доверие.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вижте за пример най-децентрализираната система в света днес - Интернет.

Върху него има какво ли не, но той е  в основата на 99.99% от всички мрежи в света. Това имах предвид.

Мисля, че биткойн ще е тази мрежа, защото за него работят най-добрите разработчици и само с един функциониращ LN ще издуха всички сериозно. Да не говорим за другите 5-6 подобрения, които се очакват още тази година...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
9 hours ago, vamp111 said:

ETH next target $1370

DWc2JplVwAAsMZv.jpg

Интересно е кога може би ще достигне този таргет, тъй като когато продаде ЕТН на 0.11 за  БТК, а сега е на 0.08 може би пак ще удари 0.1+ :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си го представям, бтк следващите месеци да изпълзи до 20-30к, през това време етера да остане на 1000$ + - 100$(да падне до около 0.05 към бтк) и чак като спре биткойна(с възхода) да навакса и етера до 0.1 и после до 0.15 с въвеждането на PoS края на пролетта или лятото

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@slowfake долу са изброени сигналите, за които трябва да гледаш, те ще потвърдят кога е изгодно да се влезе и кога ще се случат нещата

@ivan не мисля, че ЕтерБойс биха се оставили да паднат толкова надолу, освен това тази крипто валута на Венецуела, "PETRO" пише, че щяла да е е ERC20 token, т.е. ще бъде построена в/у Етера, което ще рече, че хората трябва да си купят Етер, за да си купят Петро, т.е увеличава се деманд-а, увеличава се цената...

източници:http://www.elpetro.gob.ve/Whitepaper_Petro_en.pdf

DWgPMHFVQAEqM6m.jpg

като цяло обаче някъде пишеше, че щяла да е построена и в/ъ NEM блокверигата, не знам кое ще се окаже вярно в крайна сметка

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, vamp111 написа:

освен това тази крипто валута на Венецуела, "PETRO" пише, че щяла да е е ERC20 token, т.е. ще бъде построена в/у Етера, което ще рече, че хората трябва да си купят Етер, за да си купят Петро, т.е увеличава се деманд-а, увеличава се цената...

Как така се увеличава като първо го купуваш и после веднага го продаваш? Ще се увеличи деманда на Петро евентуално, но Етер ще е само transition или не?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове