Jump to content
hash.bg - биткойн форум

Recommended Posts

Guest Given

Сори за спама, допринесох и аз доста.

Отиваме към хардфорк май. BU се заканиха, че при минимум 51% могат да хоркнат, макар търсената цел да е 75%.

Ако някой е пропуснал този дебат, препоръчвам, аз лично си обагатих доста познанията по казуса.

https://www.youtube.com/watch?v=JarEszFY1WY#t=3800.261753

Като цяло смятам, че Core са една идея по-неадекватни от BU и не могат да защитят аргументите си. Това, което ме дразни в BU е, че вече са приели идеята за хард форк и само чакат да съберат подкрепата. Дори на въпрос "Ако девелопърите на Core приемат всички ваши искания, бихте ли приели да няма хард форк" отговорът вече е "не, имаме морални и принципни различия".

Ако не се случи някакво чудо се присъединявам към мнението на Данчо за възможен форк в скоро време. Просто с хора като Tone Vays начело на SegWit пропагандата, който е по-истеричен дори от Вер, е много трудно да се стигне до консенсус.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спокойно:

https://youtu.be/4IT4s-6T__k?t=54s

взето от много добрата статия вчера в койндеск:

Nobody Understands Bitcoin (And That's OK)

Докато Coinbase и другите основни борси са против BU, те нямат никакъв резон да хардфоркват....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Given

Дано си прав. Компромисът ми се струва далечен в момента, по-скоро и двете страни се опитват да спечелят възможно най-широка подкрепа, най-вече сред юзърите, при евентуален хард форк.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето мнението на един от bitcoin core разработчиците:

https://cryptoinsider.com/reflections-scaling-bitcoin-protocol-development/

Трябва да се прави разликата между мнението на roger ver и някой, който се занимава с кода на биткойн.

Роджър Вер, макар да има добро познание за биткойн, е преди всичко бизнес потребител на биткойн. 

Аз също съм такъв, но и програмирам неща от време на време, и мога да оценя разликата в разбирането на нещо между това да го разбираш по принцип и да го ползваш усилено, спрямо това да го програмираш. Този, който го програмира, има несравнимо по-дълбоко разбиране за материята, от този, който го ползва.

Идеите, че bitcoin core програмистите са на заплата в blockcstream и преследват тайни схеми за обогатяване са нелепи. Повечето от разработчиците на bitcoin core са доказани крипто-анархисти, за които парите никога не са били и няма да бъдат водещи. 

Ето го шефът на BlockStream - Adam Black: 

15753708050_21015ac5d1_o-300x185.jpg

Adam is a world-renowned applied cryptographer, bringing over two decades of experience working on the most advanced science and technology in the fields of e-cash, digital currencies, distributed computing, and privacy technology. He is best known for his invention of Hashcash, a proof-of-work system used to limit email spam and denial-of-service attacks and that is used in Bitcoin and other cryptocurrencies as part of the mining algorithm.

Да ви прилича на човек, който може да похарчи и $5000 на месец?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо Биткойн БУ е заплаха за биткойн:

I would say it is hostile due to the lack of basic safety mechanisms, despite some safety mechanisms being well known. For example:

• BU has no miner threshold for activation
  • BU has no grace period to allow nodes to upgrade
  • BU has no checkpoint (AKA wipe-out protection), therefore users could lose funds
  • BU has no replay attack prevention

Other indications BU is hostile include:

• The push for BU has continued, despite not before fixing critical fundamental bugs (for example the median EB attack)
  • BU makes multi conf double spend attacks much easier, yet despite this people still push for BU
  • BU developers/supporters have acted in a non transparent manner, when one of the mining nodes - produced an invalid block, they tried to cover it up or even compare it to normal orphaning. When the bug that caused the invalid block was discovered, there was no emergency order issued recommending people to stop running BU
  • Submission of improvement proposals to BU is banned by people who are not members of a private organisation

Combined, I would say this indicates BU is very hostile to Bitcoin.

Източник: https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/5z6d56/a_summary_of_bitcoin_unlimiteds_critical_problems/

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много интересни коментари под автора на статията за Bitcoin BU в bloomberg днес:

https://twitter.com/LukeDashjr/status/841183606848536581

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Given

"The article puts a strange focus on miners which neither are involved in hardforks, nor well-informed on them."

Това просто не е вярно. Ако този и останалите кодерчета не го разберат скоро, ще има хардфорк.

Обаче си личи, че макар и гении, са пълни дришльовци и от двете страни. :D :D :D Не мога да повярвам, че са толкова незряли. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кое точно не е вярно?

Ти имаш bitcoin core портфейл, както и аз. И ти пускам 1 биткойн, който се минира от БУ миньор. Ти няма да го получиш, тъй като портфейла ти няма да го припознае този блок... Нито пък ще можеш да го депозирам в някоя борса, ако тя не зачита БУ мрежата...

Така че, в крайна сметка, миньорите сами по себе си нямат думата. А засега уолетите и борсите в Западния свят са твърдо зад SegWit.

Разбира се, полониекс ще пуснат веднага bitcoin BU, но това просто ще го направи алт-койн. Доста сходно с това, което се случи с ETH и ETC. Къде е сега ETH, къде е ETC...

Два постинга по-горе цитирах колко са зле "разработчиците" на БУ. Все повече си мисля, че май трябва да има хардфорк, за да се изчисти плявата, и да поемем нагоре...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

забравих да постна линка с борсите и портфейлите, които са готови за SegWit:

https://bitcoincore.org/en/segwit_adoption/

Скоро ще сложим и crypto.bg там...

Дали Битфинекс и Кракен ще пуснат БУ както пуснаха ЕТС? Съмнявам се, всички те дългосрочно са силно заинтересувани да няма криза в биткойн, така че ще преглътнат пропуснатите ползи от такси в БУ търговията...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Given

Е тогава за какъв консенсус говорим, след като миньорите нямат думата? Смешно ми се вижда това и е абсолютно невярно. Данчо е прав, че донякъде заради това отношение се стига до хард форк.

https://cointelegraph.com/news/coinbase-bitfinex-would-list-bitcoin-unlimited-as-altcoin-after-soft-fork-mow

Gdax и Финекс ще го пуснат, останалите също според мен. Въпросът не е дали ще го пуснат, а дали не може да се избегне това развитие. С малоумни включвания като това на Luke e невъзможно.

Bitcoin is, what the majority decides it is.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно е сигурно. След като се форкне, ще проличи дали масите, въвлечени в Биткойн са дорасли за това. Защото изборът ще бъде между две фундаментални характеристики на масите - crowd stupidity или crowd wisdom. Евентуален форк ще постави на изпитание най-фините философски аспекти на цялото това начинание. Аз започвам да се настройвам като за кино и понеже има и малко раздвижване тук във форума, предлагам Стамен или някой друг от по-активните потребители да закарфичи една анкета на местно ниво да видим как са нещата  :rolleyes:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко по темата

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/5zav4y/satoshi_whitepapers_longest_chain_is_bitcoin_rule/

Позицията ми е, че съм против всякакви hardfork-ове свързани с Bitcoin. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във всички случаи е по-добре да се решат проблемите без тази най-крайна мярка. Но се опасявам, че нещата вървят натам. BU щурмуват именно с тази цел. Целта им е да премахнат SegWit. Вер не веднъж под различна форма е казвал точно това. Това означава, че са решени да го направят - вече и с действия. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Погледнах им сайта, за да се уверя, че не греша с въпроса ми към Данчо.

Че то било комсомолски клуб:

https://www.bitcoinunlimited.info/members- незнайни герои, обявили се изведнъж като крипто-анархисти...

а като позачетох и https://www.bitcoinunlimited.info/articlesсе хванах за главата....

И не Данчо, БУ не е 2МБ форк, БУ е нещо много по-сложно, което подлежи на незнаен брой атаки и трябва да си напълно смахнат да одобряваш такава промяна в протокола, направена от хора без грам доказан опит... 

Ето пример от техния FAQ - нямат white paper май:

Does BU open up a new Sybil attack vector? Say some entity launches thousands of nodes, 60,000 for example (100x the current network levels). Then sets a super small blocksize. Does this not end up holding the network hostage and thus also the blocksize cap?

Nodes have this power and therefore the network is vulnerable to this kind of attack with or without BU. If you have the resources and desire to launch 60,000 nodes, a few changes to the source code will not put you off -- having access to BU is irrelevant.

Интересно защо не се занимаят с въпроса, ако някой пусне 60000 нода, който почват да пълнят блоковете с 10МБ спам транзакции.... При БУ тези блокове ще са валидни, блокчейна ще стане 100 терабайта и чао.

Ако някой днес направи този опит, bitcoin core няма да приеме тези блокове, защото са по-големи от 1МБ и противоречат на протокола. При Биткойн Ънлимитед, тези блокове ще са приети.... 

Моля някой да ми обясни къде греша....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега ще го задам горния  въпрос и в /r/btc. Но понеже Данчо ме обвини, че ме brain wash-ват в /r/bitcoin„ вижте какво виждам в /r/btc:

Snapcard is shutting down due to high Bitcoin fees, thanks Blockstream!!

И това нещо е upvote-нато на 70 гласа..... Викам си, "брей, верно ли, това хич не е добре.." Кликам на статията и тя няма нищо общо с това твърдение..... 

Сега да видим какво ще ми отгворят на горния въпрос. Предполагам, че ще ме баннат :)

Ето ми постинга:

https://www.reddit.com/r/btc/comments/5zbd64/on_the_possibiity_of_sybil_atacks/

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стамене,ти чак сега ли разбра че не е 2МБ ?  :D   Гевин Андерсъм е правил тестове с 20 мб и тогава се намерил някаква грешка във вектора и се устонови че безопасния размер е 8 мб.Тук в тази тема съм го писал даже, и линкове от теста има,макар че едва ли някой ги е чел.

не бях прочел правилно какво точно си имал предвид, сори

ти ми кажи какво мислиш по моя въпрос тогава.... 

Кой известен разработчик е в БУ? Навремето четох една добра статия за него от Emin Gün Sirer, който като тип ти е лика прилика.. Но не го намерих сред подръжниците в сайта на БУ

Също така Гавин Андерсен също не е сред разработчиците там, май?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето, днес последвах съвета ти и погледнах страницата и редита им...

И постнах конкретни линкове и текстове, които ми се струват мега неадекватни... 

Роджър Вер е хващан няколко пъти в умишлена манипулация. Само това е достатъчно да бъде игнориран, независимо какво говори...

Както и да е - няма много какво да направим освен да следим развитието на биткойн. Аз вярвам в крайния му успех, независимо през какви перипетии трябва да мине. Може би са необходими по пътя му, за да успее.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не забравяйте, че Роджър Вер го подкрепя Джихан Ву и целия му пуул ще копа BU, мисля всички борси ще добавят 2-3 (зависи колко производни ще има) БТК след UASF. По-дългата верига си остава в Кор. Не знам на какво мнение сте тука, но това че ще имам Х 2 от всичко никак не ме успокоява, дано само да си мерят ***** и да не вземат да форкнат наистина, защото това ще утрепе БТК да не говорим какви сътресения на пазара ще има дните преди евентуален форк!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

отваряш и затваряш канал за $2, но през него могат да минат 100,000 транзакции за 100,000,000 долара...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз и ти отваряме канал - няма блокстрийм по средата. Те само са ни предоставили технологията. Така както Сатоши Накамото не е между мен и теб, когато ти пращам биткойн.

Така, дали ще отворим канал или не, зависи от това, дали ще имаме изгода от него, спрямо това да се разплащаме всеки път он-чейн.

тръгнах да ти обяснявам с пример, но ще е по-добре да преведа някоя добра статия. 

Лично от опита ми с ефбет (можете да депозирате и теглите с биткойн там), както и с борсите, мога да кажа, че за такива бизнеси пеймънт каналите ще са манна небесна - няма да има нужда да държа 100 биткойна в кракен постоянно - ще може да си депозирам и тегля след всеки трейд койните.. при това мигновенно със същата сигурност, сякаш транзакциите са били направени ончейн...

Ако само половината от депозитите и тегленията от борси и хазартни сайтове преминат към LN, съм сигурен, че размера на блока ще падне с поне 70% 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук за някакъв нов вид математика говорим май  :lol:  Как ще е по-дългата ,като 75-80% подкрепят БУ  ???

Прав си, преди няколко дни BU са задминали Segwit, извинявам се, но и се радвам, че съм сгрешил и нещата са се обърнали.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично от опита ми с ефбет (можете да депозирате и теглите с биткойн там), както и с борсите, мога да кажа, че за такива бизнеси пеймънт каналите ще са манна небесна - няма да има нужда да държа 100 биткойна в кракен постоянно - ще може да си депозирам и тегля след всеки трейд койните.. при това мигновенно със същата сигурност, сякаш транзакциите са били направени ончейн...

Ако само половината от депозитите и тегленията от борси и хазартни сайтове преминат към LN, съм сигурен, че размера на блока ще падне с поне 70% 

така нагледно обяснено, звучи доста логично и практично и все пак, децентрализацията къде отива

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове