Jump to content
hash.bg - биткойн форум
  • 0
Tronald Dump

Индекс от криптовалути

Въпрос

Вместо да се търгува, може ли да се направи един индекс от 10 или 20 избрани криптовалути, и да се държи, просто.. както правят с акциите индекси примерно S&P500?

Да кажем, имаме 20 бона.

Вкарваме 10 в биткойн, другите 10 по 500 или 1000 лева в dash, eth, etc, bela, xrp, xmr и т.н.

Така като гледам, като се тегли чертата на края на всяка година, независимо от флуктуациите, и биткойн и криптовалутите излизат на плюс, и то на добър плюс.

Проблемите с такъв индекс да си направя примерно аз за себе си, са два:

- в борса не смея да си държа критовалутите

- ако не ги държа в борса, трябва да поддържам 10 портфейла...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

23 отговори на този въпрос

Recommended Posts

• 0

ICONOMI правят нещо подобно, не навлязох в проекта им, но ставаше дума за такъв индекс.

ше ги прегледам, иначе какво мислиш за идеята?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

аз си мисля ей така:

50% бтц

20% даш купен след като спадне

10% монеро

10% етх купен след като спадне

5% бела

5% xrp

но въпреки че е индекс нищо не пречи да се продава тук там при очевидни върхове след които ще има спад

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Следния въпрос - като казваш 50% бтс имаш предвид, изразен в долари?

Какво се случва ако цената на бтс спрямо долара се покачи повече отколкото доларовата цена на другите.. Ако искаш да спазиш тези проценти, ще трябва да продадеш бтс, и да купиш от другите...

Предвид волатилността на пазарите, ще ти се налага често да "допълваш" и "изземваш" от една валута или другата. И тогава разхода за поддържането на този индекс отиват в небесата....

Разбира се, другата опция е да купиш в началото и да не пипаш цяла година, ама тогава това не е баш индекс, а фонд :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

имам предвид ако имаш 10к лева/долара, за 5к купуваш бтц, и да - точно index fund имам предвид - защото понякога всички нерви и следене и трейдване има голям шанс при повечето хора или да излязат на нула или да излязат назад (особено във време и пропуснати ползи) и започва да ми изглежда симпатична идеята да си направя нещо като index fund за buy and hold - те си растат нагоре така или иначе като цяло, независимо от временните флуктиации. тук-там ще се преглежда пърформанса и фундаментите около дадена валута за да се продаде преди да е твърде късно и така

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

преди половин година купих етър, рипъл и биткойн. ако не бях търгувал понеже съм много умен, сега щях да съм на + около 100 процента, че може и повече. а понеже търгувах, съм на много малък плюс и голяма загуба на време. да не говорим че имах 2000 лв даш преди 1 месец, сега можеха да са 10 хиляди

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

На 1:40 този от Икономи обявява че ще направят индекс фонд нещо като s&p500 само че за криптокомпании..

почти същото като идеята ми

обаче са страшно некадърни, клипчетата им са с ужасяващ английски, неинформативни, имат малко прегледи и много даунвоути

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

много добри въпроси

ето тук, практически отговор на повечето от тях, чрез публикувани действия на самите икономи по техния индекс:

https://medium.com/iconominet/iconomi-cryptocurrencies-index-icnx-21-december-2016-rebalancing-transformation-into-iconomi-8e31e48493ab#.razw9qbg5

и те, както аз предложих, преразглеждат криптовалутите и добавят/махат такива според пърформънса

те вместо дял обаче, издават някакъв тоукън: ICN (който като гледам обаче, не се справя много вълнуващо - не знам дали защото се търгува и спекулациите му влияят върху цената, или защото са избрали лоши криптовалути)

https://coinmarketcap.com/assets/iconomi/

аз си го представям така:

трябват компютри в дата център на които да се помещават уолетите/ноудовете на всички валути

трябва специалист по уеб с много силен опит в секюрити/приваси/криптография

трябва уеб приложение + мобилни приложения (андроид/иос)

трябват поне двама души да следят букета от криптовалути по цял ден в реддит и да търгуват

трябва една красива и умна аманда да бъде амбасадор + да върти маркетинг

трябва и някой юрист който ври и кипи в тези въпроси, да ни пази гъза. и да намери начин да получим официален фидучиари статус и да организира защита на инвесторите от разпадане на фонда, както има защити за инвестори при разпадане на брокери на акции

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

можеш ли да поясниш за каква платформа говориш, която ще издаде тоукъна и ще създаде уебсайт и мобилни приложения за нас

компютри не разбирам защо не трябват - примерно ние сме фонда, идва 4ук4е и вкарва 1000 лв. Ние му правим един портфейл за биткойн, вкарваме вътре 500 лв, правим му един портфейл за етър, вкарваме вътре 200 лв и т.н. - тия портфейли трябва да седят на сигурно защитено място в дата център, а не на твоя, моя или неговия комп, или пропускам нещо

чак по един човек на валута е много, може би 2 или 3 макс да следят 6-8 валути примерно?

аз предлагам примерно аз и ти да вкараме по 10к и да започнем публичен "real time experiment" както Сорос е направил 86 година и го е публикувал в книгата си The Alchemy of Finance - правим един блог и в него публично обявяваме колко пари сме вкарали в какво и всеки месец разглеждаме движението на индекса. След 12 месеца ще имаме истински данни за това как сме се представили. Междувременно изграждаме инфраструктурата и на евентуалния сайт на фонда казваме така - ето тук и така държим парите си и са се увеличили с толкова и толкова процента - ако искате оставете и своите пари при нас.

По този начин хората ще знаят че ние ще управляваме парите им като свои, защото и нашите пари са вътре, и сме доказали какво можем с публични резултати.

Също така си мисля, че може да има два бъкета за инвеститорите - един консервативен hold и един high risk/high reward - в първия ще са най-стабилните валути, със втория ще се търгува. И всеки инвестор може да прецени какво съотношение между двата бъкета да направи за инвестицията си.

Примерно 4ук4е дава 1000 лв и слага 800 лв в консервативния бъкет, с другите 200 почваме да търгуваме.

Относно формулата, която си публикувал, можеш ли да я поясниш малко - това доколкото виждам за валутите които си харесал и колко % от всяка ще има в индекса ли?

btw аз не бих се наел да търгувам защото имам прекалено малко опит

btw2: според мен причината на ицн да се представят толкова посредствено е, че са заложили тврде малък процент на биткойн

btw3: от днес в кракън се търгува тоукъна на най-големия конкурент на иконъми - мелън

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

нека да се отбележат колко души са заинтересовани, засега виждам трима.. и да се видим някъде и да обсъдим кой с какво как може да се включи

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Предлагам ви да проучите сериозно конкуренцията и да пуснете едно ICO за да финансирате собствен тоукън(жетон) със сериозно софтуерно обезпечаване, маркетинг (графично оформление, рекламни кампании в bitcointalk, видеа с бг Аманда и т.н.) привличане на advisors и още и още. Алтовете ще стават все повече и затова такива индекси имат бъдеще и смисъл. До колкото си спомням ICONOMI имаха някакви сериозни правни пречки. През актив на NXT също е осъществимо без сериозни вложения, но и интереса няма да е голям. Във времена като днешните не виждам нищо лошо в това да финансираш идеите си с ICO, ако помислите ти са чисти, влагаш енергия, труд и интелект, то е редно хората с пари да инвестират в тях. Би било интересно да се измисли някакъв 'виц' който да надгради над обичайните индекси в момента.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
Guest Given

Iconomi ли са толкова слаб актив или идеята е слаба като цяло? Сега погледнах и от началото на годината се дънят стабилно, а би трябвало да са много напред с повишаване на стойността на почти всички топ валути. Дори и да погледнем преди дъмпа на Биткойн пак се справят ужасно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
Guest Given

Хрумна ми една идея, ще съм благодарен ако изкажете мнение.

Вместо на базата пазарна капитализация и volume, не е ли по-добре тоукъните да бъдат групирани на семейства?

Наблюденията ми досега показват, че задвижването на една валута от семейството дава положителен ефект и върху останалите.

Примери - ETH, ETC, Golem, Expanse, LISK

Когато DASH се задвижи, същото се получи при много от по-известните masternode валути.

Когато Монеро и Зкеш подскочиха ги последваха и по-малките анонимни койни.

Тревоманските койни показаха същото.

Буквално преди дни имаше подскок на много валути с научно приложение (EMC2, CURE, FLDC).

Предполагам ще се наложи по активно управление на индексите, но ми се вижда по-добра идея от наблъскване на най-големите криптовалути.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Индексите по семейства звучи като добра идея. Има ли някакво движение по темата? Не бих имал възможност и капацитет да участвам, но ако се организира някаква дискусия бих присъствал.  :)  Пишете ако имате интерес да направим нещо такова.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Аз пък бих инвестирал само ако Ст0ки и Given имат участие и роля...

Ако смятате, че ще има интерес, мога да участвам като гарант/ескроу на парите, дори можем да направим децентрализиран фонд, където да се виждат процентите на всеки и да могат да се купуват/продават....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

аз пак повтарям - нека да излезем някоя събота/неделя 4-5-те човека които сме тук и да поговорим малко да направим един брейнсторминг и така

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
Guest Given

За съжаление аз нямам никакво понятие как може да се направи подобен токен. Но пък мога да потвърдя наблюденията си (или да ги развенчая), с малко ровичкане по чартовете на отделните семейства. Когато съм готов с някакви резултати, ще ви пусна каквото имам тук.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Аз имам едно предложение. Направете един курс за търговия на крипто пазарите. Платен, за начинаещи и средно напреднали. Така може да се подкрепи и финансово инициативата. Аз бих се записал.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

няма смисъл, в youtube има стотици часове безплатни уроци. всичко за търгуването на форекс или акции е приложимо тук, просто като допълнение си избираш няколко криптовалути за които следиш новините и фундамента и това е общо взето. чисто техническите термини и самото оперативно търгуване не се различава от нищо друго. дали си добър или не, вече идва с опит, нюх, талант, колко добре емоционално интелигентен си и т.н - които неща или имаш или нямаш...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
Guest Given

Така, поиграх си малко, засега нямам нерви и време за повече.

При ETH семейството се потвърждава теорията, поне при този булрън на алтовете.

Бакалските сметки показват:

ETHBTC - 10 март пробива, 25 обръща

ETCBTC - 10 март пробива, 25 обръща първи път, 30 обръща пак

EXPBTC - 13 март пробива, 30 обръща

LSKBTC - 13 март пробива, 31 обръща

GolemBTC - 16 пробива, 30 обръща

При интерес ще продължа да ровя. Извинявам се предварително за некадърните чартове, но със сигурност не съм силен в тази област.

post-1561-0-53705300-1491854119_thumb.jpg

post-1561-0-19672900-1491854158_thumb.jpg

post-1561-0-96125000-1491854178_thumb.jpg

post-1561-0-73580600-1491854326_thumb.jpg

post-1561-0-34482000-1491854334_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

И какъв е изводът? За мен само, че алтовете са супер корелирани и няма много смисъл да се прави фонд от тях..

Както казах днес на един приятел, сякаш най-резонната стратегия е крипто портфолио с 70-80% биткойн и остатъка в етериум като застраховка срещу Джихан Ву

Може да се отделят 10% от портфолиото за супер гемблинг в другите монети...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

готин сайт,ако може да ви помогне в нещо: http://mapofcoins.com/bitcoin

Казах ясно и повтарям - 80% в биткойни, 10% в Eтереум и евентуално 10% в шиткойни.​

при мен е нещо подобно 70% бтк, 20% етер и 10% лтц

като % е моментната фиатна стойност на монетата/токена, предполагам това имаш предвид и ти.

като цяло много рядко излизам във фиат, винаги каквото и да обърна в следващите 24ч гледам да го вкарам пак в някой монета.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове